Strona główna 0_Slider Zabytkową lokomotywą na koncerty wybitnych muzyków

Zabytkową lokomotywą na koncerty wybitnych muzyków [PROGRAM]

0

Znakomici muzycy z całego świata – mistrzowie i adepci, spotkają się, wymienią doświadczeniami i zagrają wspaniałe koncerty w Krzyżowej, Świdnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu. W sumie w trzeciej edycji festiwalu wystąpi 52 artystów z 20 krajów. Po raz pierwszy na muzyczne wydarzenia będzie można przyjechać jaworzyńskim zabytkowym parowozem. Nie zabraknie także sympozjów, a na jednym z nich gościem będzie Andrzej Szpilman, syn wybitnego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana. Krzyżowa-Music zaplanowana została w dniach od 15 do 27 sierpnia.
Historia Międzynarodowego Festiwalu Krzyżowa-Music rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. – Krzyżowa- Music „Muzyka dla Europy” wzoruje się na festiwalu, który od 50 lat funkcjonuje jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń muzyki kameralnej w Stanach Zjednoczonych o nazwie MarlboroMusic. Festiwal charakteryzuje się tym, że doświadczeni, uznani muzycy o klasie światowej pracują z młodymi studentami, będącymi obiecującymi muzykami w sposób nie koniecznie akademicki, ale na zasadzie partnerstwa, tworząc wspólnie przygotowywanie repertuaru – mówi o początkach i idei festiwalu prezes Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Rafał Borkowski.
Założycielami festiwalu MarlboroMusic byli uchodźcy z Europy, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie czy przekonania polityczne musieli opuścić Niemcy i dotarłszy do Ameryki wywierali wpływ na kształtowanie się życia kulturalnego tego kraju. Historia ta wiąże w sposób szczególny Krzyżową z festiwalem MarlboroMusic, ponieważ m.in. wśród twórców i sympatyków byli przyjaciele i mentorzy samego Helmuta von Moltke, którego związek z Krzyżową jest historycznie uzasadniany – opowiada Rafał Borkowski. Te historyczne fakty tak bliskie Krzyżowej sprawiły, że miejsce wydało się idealne do organizacji wzorowanego na MalboroMusic wydarzenia. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią jest światowej sławy skrzypaczka Viviane Hagner, która niejednokrotnie gościła na amerykańskim festiwalu.
To właśnie Viviane Hagner wspólnie z menadżerem kultury, długoletnim dyrektorem wielu festiwali muzycznych Matthiasem von Hülsen stworzyli festiwal Krzyżowa-Music, który w tym roku ma już trzecią edycję. – Krzyżowa-Music wyróżnia się na tle innych festiwali muzycznych, ponieważ nie jest akademią, ale spotkaniem muzyków różnych generacji i nacji na jednym poziomie. Dlatego nie nazywamy naszych muzyków profesorami i uczniami, tylko seniorami i juniorami – wyjaśnia Matthias von Hülsen, dyrektor generalny Krzyżowa-Music.
Viviane Hagner zebrała wokół siebie kolegium około 40 doświadczonych muzyków seniorów i co roku około 15 z nich jest z nami podczas festiwalu – zauważa Matthias von Hülsen. W trzeciej edycji wydarzenia wezmą udział m.in. skrzypaczka Midori, klarnecista Charles Neidich oraz członkowie zespołów kameralnych takich jak ArtemisQuartett, Vermeer-Quartett czy Rosamunde-Quartett. Znakomici, światowej sławy muzycy wymienią się doświadczeniami muzycznymi i zagrają z 37 obiecujących talentów muzyki klasycznej, wybranych w surowym procesie rekrutacyjnym przez kolegium seniorów. W sumie na tegorocznym festiwalu wystąpi ponad 50 muzyków z 20 krajów z całego świata. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać ich gry nie tylko w Krzyżowej, ale także w Kościele Pokoju w Świdnicy, w Zamku Książ w Wałbrzychu, Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju oraz Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

Nowością w tym roku jest możliwość przybycia na festiwalowe koncerty historycznym parowozem Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Publiczność 20, 25 i 26 sierpnia na muzyczne wydarzenia będzie mogła przyjechać zabytkowym składem prowadzonym przez lokomotywę parową Tkt48-18. Muzealny pociąg będzie kursował na trasie Wrocław- Jaworzyna Śląska – Krzyżowa – Świdnica. – Podczas przejazdu parowozem, który będzie trwał około 2 godz., zaplanowano animacje i poczęstunek. W samej Krzyżowej przygotowaliśmy atrakcje zarówno dla maluchów. Będą to warsztaty muzyczne, a dla dorosłych udział w koncertach – zapowiada Tamara Chorąży, koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music z ramienia Fundacji Krzyżowa.
Oprócz koncertów uczestnicy festiwalu znajdą również czas na rozważania i przemyślenia nad tym, jaką drogę powinni obrać i jaką rolę przyjmować artyści w świecie, który staje się coraz bardziej skomplikowanym. Służyć temu będą wystawy i sympozja poświęcone takim tematom, jak „Muzycy na emigracji” oraz „Muzyka a ruch oporu”. Spotkania odbywać się będą w Krzyżowej, historycznym miejscu, będącym symbolem polsko-niemieckiego pojednania oraz oporu wobec nazistowskiego terroru. Jednym z prelegentów będzie Andrzej Szpilman, syn prześladowanego przez nazistów kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, odczyta w obecności swojej matki, Haliny Szpilman, ich poruszającą autobiografę. Wykład będzie moderowany przez Franka Harders-Wuthenowa, który w zamku Krzyżowej przedstawi swoją wystawę „Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945”. Oprawą wieczoru będą utwory fortepianowe Chopina i Szpilmana.

Po fazie warsztatów w Krzyżowej oraz koncertów na Dolnym Sląsku wybrani muzycy Krzyżowa-Music udadzą się także na Jesienne Tournee po Niemczech.

Festiwal odbywa się pod patronatem Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec, Witolda Waszczykowskiego i Sigmara Gabriela.

Program:

17, 24 i 25 sierpnia o godz.19:30 w Sali Koncertowej w Krzyżowej odbędą się koncerty, podczas których prezentowane będą dzieła m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antoniego Dworzaka, Grażyny Baciewicz, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina oraz Władysława Szpilmana

26 sierpnia o godz.12:30 w Krzyżowej odbędzie się koncert gościnny Festiwalu „Ensemble“ z Zamku Książ.

Występy gościnne Krzyżowa-Music o godz.19:30
w urokliwych zakątkach Dolnego Śląsku:

18 sierpnia w ramach Festiwalu „Ensemble“ na Zamku Książ z dziełami m.in. Johannesa Brahmsa i Leoša Janáček

20 sierpnia w Kościele Pokoju w Swidnicy należącego do Swiatowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO; w programie dzieła m.in. Roberta Schumanna i Paula Schoenfelda

26 sierpnia w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój z kwintetem fortepianowym Césara Francka

27 sierpnia o godz.18:00 we Wrocławiu, w stolicy Dolnego Sląska i jednym z najpiękniejszych miast Polski, odbędzie się tegoroczny koncert zakończeniowy Festiwalu Krzyżowa-Music w Synagodze Pod Białym Bocianem, podczas którego będzie można usłyszeć m.in.: kwintet fortepianowy Mieczysława Weinberga, trzy utwory na kwartet smyczkowy Igora Strawinskiego oraz oktet smyczkowy Felixa Mendelssohn-Bartholdy.

Sympozja „Muzyka na Emigracji“ 15 i 22 sierpnia o godz.19:30 w Sali Majowej i w Sali Balowej w Krzyżowej odbędą się sympozja poświęcone muzykom na emigracji. Wstęp wolny. Całe wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Podczas warsztatów muzycznych w Krzyżowej istnieje możliwość uczestniczenia w próbach w Krzyżowej od 13 do 26 sierpnia w godzinach od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00. Przez cały czas trwania festiwalu zapraszamy do obejrzenia wystawy pt: „Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945”. W Krzyżowej można skorzystać również z oferty gastronomicznej.

Tekst i zdjęcia z konferencji: AN

Poprzedni artykułBańkowa niedziela w Świebodzicach
Następny artykułPonad 20 mieszkań dla świdniczan [FOTO]