Strona główna 0_Slider Włosi zdominowali wydarzenia na świdnickim lodowisku!

Włosi zdominowali wydarzenia na świdnickim lodowisku! [79 ZDJĘĆ]

0

Niedzielna rywalizacja o medale The World Games 2017 we wrotkarstwie figurowym przyciągnęła do hali świdnickiego lodowiska sporą liczbę kibiców. Zmagania całkowicie zdominowali Włosi, którzy zdobyli aż cztery złote medale. 

Na finałowe zawody do Świdnicy zjechali nie tylko miejscowi sympatycy sportów wrotkarskich, ale także kibice z Francji, Niemiec, czy Stanów Zjednoczonych. Po sobotnim programie krótkim w rywalizacji solistów, widzowie z niecierpliwością czekali przede wszystkim na występ lidera. Luca Lucaroni z Włoch znów zdeklasował rywali, a jego długi program, wypełniony gracją i naszpikowany wieloma elementami technicznymi, które zostały przez niego wykonane z wielką precyzją, został nagrodzony owacją i najwyższymi notami od sędziów. Zamykający tego dnia rywalizację solistów Pierre Meriel z Francji, już przed swoim występem wiedział, że nie zdoła zdetronizować rywala z Italii, nawet gdyby uzyskał od arbitrów noty po 10 pkt, tak za walory techniczne, jak i artystyczne. Z drugiej strony miał na tyle dużą przewagę nad trzecim w stawce Juanem Francisco Sanchezem z Argentyny, że mógł spokojnie zrealizować swój program i zachować drugie miejsce.

Niezwykle emocjonujący przebieg miała rywalizacja solistek. Prowadząca po programie krótkim Monica Gimeno z Hiszpanii miała 5,3 pkt. przewagi nad Włoszką Silvią Nemesio. Obie zawodniczki w niedzielnym programie długim zaprezentowały się bardzo dobrze. Hiszpanka, wyjeżdżając na płytę świdnickiego lodowiska, znała już wynik najgroźniejszej konkurentki i po zakończeniu swojego przejazdu w napięciu oczekiwała werdyktu z nadzieją, że udało jej się utrzymać wypracowaną w sobotę przewagę. Tym razem sędziowie wyżej ocenili występ Włoszki. O złotym medalu zadecydowała różnica zaledwie 0,2 pkt!

To były wspaniałe zawody. Byłam do nich bardzo dobrze przygotowana i w niedzielę zrealizowałam swój program tak, jak zakładałam. Co zadecydowało o tym, że straciłam pierwsze miejsce? Detale, które teraz będę musiała przeanalizować. Wydaje mi się, że decydującym czynnikiem mogło być zmęczenie w ostatnich fragmentach mojego występu, w który włożyłam mnóstwo sił – mówiła Monica Gimeno.

Brązowy medal zdobyła Rafaela Freitas z Brazylii, a rozgrzani emocjami kibice z niecierpliwością oczekiwali na rywalizację par. Najpierw zaprezentowały się duety w tańcu dowolnym. Prowadzący z przewagą 3,8 pkt. Elena Leoni – Alessandro Spigai z Włoch potwierdzili swoją klasę, ponownie uzyskując najwyższe noty za technikę i walory artystyczne, co dało im złoty medal The World Games 2017. Za to za ich plecami rozgrywała się kapitalna walka o drugie miejsce. Po sobotnim programie tanecznym Silvię Stibilji i Andrea Bassi z Włoch od Portugalczyków Marianny i Jose Souto dzieliła różnica zaledwie 0,3 pkt. Presję lepiej znieśli reprezentanci Italii, którzy za program dowolny otrzymali 1,7 pkt. więcej od Portugalczyków i to oni cieszyli się ze srebrnych krążków TWG 2017.

Na zakończenie turnieju wrotkarstwa figurowego w Świdnicy, pary zaprezentowały się w sportowym programie długim. I tu zanosiło się na włoski dublet na dwóch najwyższych stopniach podium. Po raz drugi faworytem w walce o złoty medal był Luca Lucaroni, który w tej konkurencji występował z 18-letnią Rebeccą Tarlazzi. Ich pełen patosu występ został bardzo wysoko oceniony przez sędziów (choć Rebecce przytrafił się w końcówce upadek, a rywal przypadkowo najechał jej na rękę) i był gromko oklaskiwany przez widzów.

Jestem szczęśliwy, że zdobyłem tu dwa złote medale. Były to znakomite zawody, rozgrywane przy udziale wspaniale reagującej publiczności, której serdecznie dziękuję za wsparcie – powiedział po ostatnim konkursie Luca Lucaroni.

Srebrne medale wywalczyła druga włoska para: Sara Venerucci i Marco Garelli (15 pkt. straty w tej konkurencji), a brązowe krążki zawisły na szyjach reprezentantów Francji: Marine Portet i Nathanael Fouly.

Pierwszą część rywalizacji 10. Światowych Igrzysk Sportowych w Świdnicy zakończyła dekoracja medalistów we wrotkarstwie figurowym, a już we wtorek 25 lipca o godz. 14.00, meczem Francja – Szwajcaria, zmagania rozpoczną hokeiści na rolkach. Turniej z udziałem reprezentacji Polski zakończy się w sobotę 29 lipca.

/Tekst: TWG 2017, FOTO: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułPaweł Fajdek ze srebrem Mistrzostw Polski
Następny artykułNowa droga w Witoszowie Dolnym