Strona główna 0_Slider Wielki gest małej dziewczynki. Zamiast prezentów, poprosiła o karmę dla zwierząt

Wielki gest małej dziewczynki. Zamiast prezentów, poprosiła o karmę dla zwierząt [FOTO]

4

5-letnia Jagoda zamiast prezentów na urodziny poprosiła swoich gości o karmę dla psów i kociaków. Zebrane dary przekazała świdnickiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Takich gestów ze strony dzieci i młodzieży jest coraz więcej. W pomoc dla zwierzaków angażują się zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe oraz gimnazja.

Uwielbiająca koty 5-letnia Jagódka przekazała dary do świdnickiego schroniska na początku lipca. – Nie wiedzieliśmy, że dziewczynka przeprowadza taką akcję. Jagódka przyjechała z mamą i kolegą Kubą, z którym chodzi do przedszkola i zamiast prezentów poprosiła gości, by kupili karmę dla psów i kotów. Jagódka otrzymała za ten piękny gest od nas dyplom z podziękowaniami – opowiada Małgorzata Prończuk ze świdnickiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy dzieci uwrażliwiane przez rodziców i przy ich wsparciu wykazują inicjatywę, by pomóc bezdomnym zwierzakom. – Wcześniej do naszego schroniska zawitała dziewczynka, by oddać zebrane na swojej komunii pieniądze na leczenie naszej małej Tosi, jamniczki, która miała chorobę skórną – mówi Małgorzata Prończuk. Dzięki przekazanym środkom Tosię udało się podleczyć. Sunia znalazła już swój kochający dom.

W zeszłym roku żywność dla psów i kotów ofiarowała także 9-letnia Łucja Maślukiewicz z Klecina w gminie Marcinowice. W dniu swych urodzin Łucja rozstawiła duży kosz, do którego goście wkładali karmę dla zwierząt. W sumie zebrało się aż 30 kg. Wszystko trafiło do podopiecznych świdnickiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Dzieci i młodzież coraz częściej angażują się w pomoc na rzecz porzuconych zwierząt. – Jest mnóstwo zbiórek organizowanych zarówno przez przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych nie tylko ze Świdnicy, ale i z całego powiatu świdnickiego – zauważa Małgorzata Prończuk. Uczniowie chętnie odwiedzają świdnickie schronisko i przekazują zebraną w szkole żywność dla zwierzaków. – Dzieci i młodzież interesują się losem zwierzaków. Ostatnio przyjechali do nas z wizytą uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Olszan i ze Strzelec – stwierdza Małgorzata Prończuk.

Jak tłumaczy pracownik schroniska, wrażliwość na krzywdę zwierząt powinna być pogłębiana od najmłodszych lat. Dlatego tak istotne miejsce w działalności placówki zajmują akcje edukacyjne. Oprócz wizyt dzieci i młodzież w schronisku, także pracownicy placówki jeżdżą ze swoimi podopiecznymi do szkół oraz przedszkoli. Podczas odwiedzin najmłodsi mogą dowiedzieć się na czym polega praca w schronisku, ale także uczą się odpowiedzialności za pupila. – Poruszamy również tematy bezpiecznego obchodzenia się ze zwierzakiem. Przekazujemy podstawową wiedzę i mamy nadzieję, że będzie mniej przypadków, że zwierzaki do nas później trafią – dodaje.

Tekst: AN
Zdjęcia: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy, TOZ Świdnica

Poprzedni artykułNowa ścieżka już bez drzewa
Następny artykułPomóż Zuzi ze Świebodzic żyć bez bólu. Ostatnie dni zbiórki!