Strona główna 0_Slider Romantycznie czy w stylu hiszpańskim? Muzycy zagrają na organach ze Świdnicy

Romantycznie czy w stylu hiszpańskim? Muzycy zagrają na organach ze Świdnicy

0

W niedzielę, 9 lipca rozpocznie się druga edycja świdnickiego Festiwalu Organowego im Christiana Schlaga. Podczas pięciu koncertów znakomici muzycy będą grać na organach Schlaga i przypominać o historii wysokiej jakości instrumentów, które produkowane były w Świdnicy. Przed publicznością wystąpią organiści – Natalia Zanni-Lewandowska, Zuzanna i Maciej Batorowie, 12-letni Jakub Moneta oraz światowej sławy Piotr Rachoń, ale także gitarzysta Krzysztof Meisinger.
Festiwal Organowy im Christiana Schlaga organizowany przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit odbędzie się po raz drugi. Tym razem koncerty zaplanowano przede wszystkim w świdnickim Kościele Pokoju i tylko jeden z nich zrealizowany zostanie w Wałbrzychu, a dokładnie w Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela.
Ideą wydarzenia niezmiennie jest promocja organów produkowanych przez znaną na całym świecie lokalną firmę ze Świdnicy. Założył ją Christian Schlag w 1869 roku. Fabryka zakończyła swoją działalność na skutek kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych XX wieku. Katalog firmowy obejmował ponad tysiąc instrumentów, z czego obecnie zachowanych jest około 700. Instrumenty świdnickiej fabryki wyróżniają się wysoką jakością i bardzo miękkim brzmieniem.
To właśnie na organach tworzonych w Świdnicy, które znajdują się chociażby w Kościele Pokoju czy w Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela, zagrają wspaniali muzycy tegorocznej edycji festiwalu. Wydarzenie zainauguruje recital organowy Natalii Zanni-Lewandowskiej w niedzielę 9 lipca o godz. 19.30 w świdnickim Kościele Pokoju. – Znakomita organistka z Lublina jest także kompozytorką i zajmuje się wykonawstwem niemieckiej muzyki romantyczniej na organach – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Zuzanna Bator. W takim właśnie romantycznym ujęciu usłyszymy chociażby Johanna Sebastiana Bacha.
W festiwalowych wydarzeniach wystąpią także – „cudowne dziecko” 12-letni niezwykle utalentowany i grający na organach już na poziomie zawodowym Jakub Moneta ze Świdnicy, w klimacie muzyki hiszpańskiej gitarzysta Krzysztof Meisinger ze Szczecina w nietypowym duecie ze świdnickim organistą Maciejem Batorem, który zagra również wraz z Zuzanną Bator recital „organy na cztery ręce”. – Na naszym koncercie będzie można usłyszeć między innymi kompozycje  „Mars” Gustawa Holsta z cyklu „Planety”. Wykonamy transkrypcję tego utworu stworzonego na orkiestrę, a my zagramy go na organach – zapowiada Zuzanna Bator. Już na zakończenie festiwalu wystąpi Piotr Rachoń z Warszawy. – Wirtuoz organów i fortepianu, koncertujący na całym świecie zagra w Świdnicy recital organowy – dodaje świdnicka organistka.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Tekst: AN

Poprzedni artykułKładka nad Bystrzycą ustawiona. Będzie też tunel pod torami [FOTO]
Następny artykułBezpłatny internet na Rynku