Strona główna 0_Slider Nowe mieszkania socjalne oddane rodzinom

Nowe mieszkania socjalne oddane rodzinom [FOTO]

6

Klucze do 24 mieszkań socjalnych w Świdnicy trafiły do rąk nowych lokatorów. Otrzymały je potrzebujące wsparcia rodziny, które dążą do poprawy swoich warunków życiowych. Nowy trzykondygnacyjny budynek znajduje się przy ul. Robotniczej.

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska wraz z wiceprezydentem Markiem Suwalskim przekazali klucze i symboliczne akty najmu do nowych mieszkań socjalnych w Świdnicy. – Większość z państwa znam i wiem, że długo czekaliście na swoje nowe, przyzwoite lokum. Zrobiliśmy ten budynek w takim standardzie, w jakim powinni mieszkać wszyscy w XXI w. – zwróciła się prezydent Świdnicy do nowych lokatorów, którzy już od dziś mogą się wprowadzać do nowych mieszkań.

Umiejscowiony przy ul. Robotniczej nowy wielorodzinny budynek ma trzy kondygnacje. Znajduje się w nim 12 jednopokojowych i 12 dwupokojowych mieszkań. Każde z nich ogrzewane jest indywidualnie kotłem gazowym zainstalowanym w łazience. Na parterze mieszczą się dwa lokale przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań to 1119 m2. Do budynku należą także 13 miejsc postojowych, wydzielony plac śmietnikowy, plac zabaw dla dzieci oraz plac rekreacji dla dorosłych.

Mieszkania zostały przyznane 24 rodzinom. – Staraliśmy się dobrać takie rodziny, u których rozwiążemy największą ilość ich problemów. A więc rodziny, które czekały bardzo długo na lokale, ale też żyjące w bardzo trudnych warunkach i dojrzały już do poprawy. Wytypowaliśmy także kilku wychowanków domu dziecka, rodziny wielodzietne, niepełne, z osobami niepełnosprawnymi, ale również z długotrwale, ciężko chorymi domownikami – wyjaśnia Alicja Masny, dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Wymogiem było chociażby regularne wnoszenie opłat i nienaganna opinia w miejscu dotychczasowego zamieszkania. – Daliśmy możliwość rodzinom, które nie poradziłyby sobie na pewno na komercyjnym rynku mieszkaniowym, ale też takim, u których widzimy potencjał i nadzieję na przyszłość. Przyświecała nam myśl, że pomagając im w zdobyciu dachu nad głową, izolując od środowiska, gdzie panuje przemoc, alkoholizm i inne dysfunkcje, będą mogły godnie żyć. Liczymy na te rodziny, że uszanują te dobro i będą się rozwijać – dodaje dyrektor.

Nowymi mieszkańcami zostali chociażby Krystyna i Józef.- Mieszkaliśmy przy ul. Gdyńskiej około 40 lat w bardzo ciężkich warunkach i można powiedzieć w złym środowisku. Było to nie do wytrzymania, szczególnie w nocy – krzyki i huki. Tylko siedem osób płaci tam za mieszkania. Będziemy chcieli przenieść się jak najszybciej – mówią Krystyna i Józef.

Nowy budynek przy ul. Robotniczej wyniósł ponad 2 mln 600 tys. zł, z czego około 800 tys. stanowi finansowe wsparcie ze środków funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Nie będzie to jedyna inwestycja wpisana w politykę mieszkaniową miasta. Budowane są mieszkania w systemie TBS – przy ul. Kilińskiego. Ponadto trwają remonty modernizacyjne pustostanów. Przekazywane są również przyszłym najemcom kolejne mieszkania do wykonania remontów we własnym zakresie.

W tej chwili na listach oczekujących na mieszkania socjalnie znajduje się ponad 360 rodzin.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZadymił okolicę
Następny artykułPolska, Węgry i Katar zagrają na świdnickim piachu!