Strona główna 0_Slider Fajerwerki, wielkie postacie lalkowe i szczudlarze

Fajerwerki, wielkie postacie lalkowe i szczudlarze [FOTO]

0

W magiczny świat teatru, z fajerwerkami i wielkimi postaciami lakowymi, zabrali świdnicką publiczność aktorzy z Wrocławia i Bielawy. Pierwszy wieczorny spektakl „Saga” przedstawiał niezwykle plastyczną i poetycką historię kochanków poszukujących siebie nawzajem i odkrywających nieznane zakamarki własnej duszy. Dziś kolejne pokazy w ramach trwającego w Świdnicy Festiwalu Teatru Otwartego.
Wieczorny spektakl „Saga” zakończył pierwszy dzień 20. już Festiwalu Teatru Otwartego, organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Poetycką historię kochanków poszukujących siebie nawzajem i odkrywających nieznane zakamarki własnej duszy opowiedzieli aktorzy z Teatru Te-O-Ka z Wrocławia, Grupy „Żywy Teatr” z Bielawy i „Akademii Wyobraźni”. Wrażenie na widzach z pewnością zrobiły olbrzymie postacie lalkowe oraz efekty pirotechniczne.

Co dziś w programie?

godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
Ale Heca! To organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach.

Godz. 17.00 „Eunika w krainie cyrku” Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Rynek (plac a)
„Eunika w krainie cyrku” to widowisko plenerowe z elementami cyrku, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów”. Tytułowa bohaterka zasypiając, przenosi się do fantastycznego świata, gdzie poznaje wiele niezwykłych postaci. Eunika wędruje z widzem przez cyrkowe krainy swojej wyobraźni, napotyka na swojej drodze nieziemskie zwierzęta i inne surrealistyczne istoty.

Godz. 18.00 „Noe” Walny – Teatr, Rynek (plac b)
„Noe” to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia…tylko ono może ocalić przed zagładą. Orkiestrą staje się widownia.

Godz. 19.00 „Złota rybka” Teatr Bajka, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
„Złota rybka” – oparta na oryginalnym tekście Puszkina według tłumaczenia J. Tuwima – realizowana jest w żywym planie, korzysta z masek, a Złotą Rybką jest marionetka. Historia opowiada o parze staruszków, którzy mimo biedy są szczęśliwi. Ich spotkanie ze złotą rybką było jedynie złym snem o zachłanności i próżności. Spektakl pokazuje dzieciom jak bardzo może zmienić się każdy z nas dążąc do władzy i bogactwa. Ile można stracić, a ile zyskać. Uczy też dokonywania odpowiednich wyborów.

Godz. 20.00 „Jestem Helena” Agata Meyer-Lüters i Aga Bednarz, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury
Spektakl „Jestem Helena” jest formą solowego duetu. Tancerki są sobą, namacalnymi ciałami, ale jednocześnie spełniają dla siebie wzajemnie i dla widza formę reprezentacji duszy, świadomej obecności, wypełniającej każdego wiecznej energii. Zaciera się granica między ich indywidualnym istnieniem i stają się podwójną realizacją jedności psychofizycznej.

Godz. 21.30 „Płonące Laski” Teatr AKT, Rynek (plac a)
Spektakl „Płonące Laski” w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny bardziej nostalgiczne.

plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b – wejście główne do Teatru
plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

Tekst: AN
Zdjęcia: Artur Ciachowski

Poprzedni artykułWeekendowy Magazyn Swidnica24.pl
Następny artykułByły piłkarz z klubu polskiej ekstraklasy poprowadzi AKS Strzegom!