Strona główna 0_Slider Barwny świat folkloru zagościł w Świdnicy

Barwny świat folkloru zagościł w Świdnicy [FOTO]

2

W tańcu, muzyce i śpiewie artyści z różnych stron świata zaprezentowali bogactwo swoich kultur i tradycji. Świdniczanie mieli okazję w sercu miasta podziwiać barwne, folklorystyczne widowisko w wykonaniu zespołów z Polski, Czech, Rumunii, Gruzji, Turcji, Kostaryki i Chin.
Goście z odległych zakątków świata wystąpili w Świdnicy, w ramach XX. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. – Wydarzenie, które rozpoczęło się w 1996 roku, po raz drugi dotarło do Świdnicy. W międzyczasie festiwal odwiedził ponad 30 miejscowości przede wszystkim na Dolnym Śląsku, ale także na Małopolsce. Jest to festiwal, który wędruje i obejmuje swoim zasięgiem wiele miejsc – mówił Jerzy Starzyński, twórca festiwalu „Świat pod Kyczerą”.

W Świdnicy niezwykłe spotkanie wielu kultur i tradycji rozpoczął przemarsz roztańczonych artystów w kolorowych ludowych strojach wyróżniających poszczególne kraje. Barwną, międzynarodową paradę z ulicy Kotlarskiej na Rynek prowadziły wielokrotnie nagradzane świdnickie mażoretki wspierane przez kolumnę motocyklistów.

W sercu miasta na scenie publiczność miała okazję zobaczyć widowiskowe występy zespołów ludowych z Polski, Czech, Rumunii, Gruzji, Turcji, Kostaryki i Chin. W zjawiskowych pełnych muzyki i tańca pokazach zaprezentowało się około 250 artystów.

Gospodarzami wyjątkowego wydarzenia byli Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera oraz świdnickie zespoły – „Krąg” i „Jubilat”.

Tekst: AN
Zdjęcia: Jacek Dyderski

Poprzedni artykuł20 lat od powodzi tysiąclecia
Następny artykułSiatkarska Polonia wzmacnia się przed nowym sezonem