Strona główna 0_Slider Wyjątkowe miejsce, wyjątkowy piknik

Wyjątkowe miejsce, wyjątkowy piknik [FOTO]

0

Przy zastawionych piknikowymi przysmakami stołach, z muzyką, śpiewem i artystycznymi pokazami podopieczni, ich bliscy i przyjaciele żegnali rok szkolny 2016/17 w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowaczym „Tęczowy Świat” w Świdnicy. Placówka dla dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością dzięki wytrwałości rodziców istnieje już od ponad ćwierć wieku.

Doroczny piknik w ogrodzie przy ul. M.Kozara-Słobódzkiego ma wymiar symboliczny, bo w ośrodku nie ma wakacji. 31 dzieci i młodych ludzi przez cały rok pozostaje pod opieką wykwalifikowanej i serdecznej kadry. – W tym roku bardzo rozwinęliśmy wczesne wspomaganie dziecka i wczesną interwencję dla dzieci, które przede wszystkim potrzebują rehabilitacji – mówi Mariusz Maruszak, p.o. dyrektora OREW-u. – Sukcesem jest na pewno spostrzeganie naszego ośrodka przez społeczeństwo, a zwłaszcza naszą lokalną społeczność. Nie jesteśmy już z boku, jesteśmy ważną częścią społeczności świdnickiej. Zresztą robimy bardzo dużo, żeby wychodzić do ludzi, a służą temu m.in. Dzień Godności, Turniej Sportowy i właśnie taki dzień jak dziś.

Na pikniku programy artystyczne przedstawili podopieczni zaprzyjaźnionych warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowego domu samopomocy, a także seniorzy z Uniwersytetu III Wieku. Strażacy zaprezentowali jeden ze swoich samochodów i cierpliwie opowiadali o sprzęcie czy akcjach ratunkowych.

– Byliśmy w kilku ośrodkach, zanim trafiliśmy do OREW-u. Ten ośrodek wkłada bardzo dużo serca w opiekę nad Filipem, ogólne warunki są bardzo dobre, chociaż na początku, zanim zmodernizowano obiekt, wizualnie nie było najładniej, ale sama opieka jest in plus – chwali Krzysztof Kamiński, ojciec 18-letniego Filipa (na zdjęciu). – Trudno wyrokować, jak Filip odbiera pobyt w ośrodku, bo nie pokazuje tego, ale na pewno ten pobyt wiele daje, poprawia jego kondycję. Oboje z żoną pracujemy i ma to dla nas ogromne znaczenie, że nasz syn jest w bezpiecznym, dobrze prowadzonym miejscu.

Piknik stał się okazją do przypomnienia, że Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy prowadzi zbiórkę środków na budowę nowego obiektu na terenie OREW-u. Mają się w nim znaleźć warsztat terapii zajęciowej, dwie duże sale rehabilitacyjne, mieszkania wspomagane oraz miejsce na archiwum. – Początkowo przymierzaliśmy się do zaadaptowania budynku przy III LO, który podarował nam powiat, jednak okazało się, że jest tam za mało miejsca – mówi prezes koła Ewa Kowalska. – Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę nowego obiektu. Będziemy się ubiegać o środki europejskie dysponowane przez Aglomerację Wałbrzyską. Konkurs ma zostać ogłoszony pod koniec roku. Potrzebujemy zebrać przynajmniej 10% wkładu własnego, a przede wszystkim pieniądze pilnie potrzebne są na projekt architektoniczny. Potrzebujemy około pół miliona złotych. Wierzymy, że dzięki wielu przyjaciołom uzbieramy tę kwotę!

/asz/
Zdjęci Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWydaj swoją książkę ze świdnicką biblioteką [KONKURS]
Następny artykułTanecznym krokiem do wakacji