Strona główna 0_Slider Świdnickie dzieciaki biją rekord w czytaniu

Świdnickie dzieciaki biją rekord w czytaniu [FOTO]

0

W 2016 roku było ich dokładnie 432 608. Tyle osób, przede wszystkim dzieci, włączyło się do bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu. W tym roku do akcji włączyła się także cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 105.

Około 300-tu osób, od najmłodszych zerówkowiczów po dyrekcje placówki, z kocami, poduszkami i różowymi parasolami rozgościło się na skarpie przy ul. 1 Maja. Każdy był zaopatrzony w ulubioną lekturę. – Znalazłyśmy informacje o akcji w internecie i uznałyśmy, że to świetny pomysł na promowanie czytelnictwa – mówią Joanna Krzyżanowska i Kalina Leszyc-Lasowska, nauczycielki prowadzące szkolną bibliotekę. A z czytaniem jest z tym krucho, w Polsce według ostatnich badań 63% Polaków powyżej 15 roku życia nie przeczytało w 2016 roku ani jednej książki.  „Młodzież czyta znacznie więcej, więc stwierdziliśmy, że może nauczyć czegoś dorosłych, manifestując to, co dla nich naturalne – czytanie.” piszą organizatorzy akcji, redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”.

W ubiegłym roku do bicia rekordu pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam” przyłączyło się 2 tysiące bibliotek z całej Polski, czytania organizowano w supermarketach, na ulicach, a nawet na Giewoncie. Wśród czytających dziś w Świdnicy byli zarówno entuzjaści literatury, jak i dzieci, które zdecydowanie wolą komputer i gry, ale nikt się nie wymigiwał. Akcja została zarejestrowana i trafi do organizatorów. Za najciekawsze realizacje wspólnego czytania przewidziano nagrody, oczywiście książkowe.

/asz/

Poprzedni artykułNowy żłobek na pół gwizdka
Następny artykułW piątek rozpoczynamy batalię o mistrzostwo kraju