Strona główna 0_Slider Spędź lato z teatrem i stwórz kosmiczne słuchowisko

Spędź lato z teatrem i stwórz kosmiczne słuchowisko

0

Przez dwa tygodnie młodzież będzie miała możliwość rozwijania swoich pasji w wielu kierunkach, jak chociażby reżyserii, dramaturgii, aktorstwie, krytyce, emisji głosu, muzycznym czy producenckim. Efektem pracy uczestników będzie słuchowisko radiowe z autorską muzyką i scenariuszem, oparte na powieści science fiction „Wojna światów” H. G. Wellesa. Bezpłatne warsztaty zaplanowano w w Świdnicy w dniach od 16 do 31 sierpnia.
Od 16 do 31 sierpnia w III Liceum Ogólnokształcącym i Studiu Muzycznym „Trójka” w Świdnicy trwać będą warsztaty „DJ TEATR(RE)MIX”, organizowany przez Fundację Performat. Projekt skierowany jest do gimnazjalistów i licealistów, którzy fascynują się muzyką lub teatrem, są didżejami lub aktorami, piszą teksty, występują na scenie, śpiewają albo grają swoje utwory. – Chcemy połączyć siły dwóch światów i w profesjonalnym studiu muzycznym stworzyć słuchowisko z autorską muzyką i scenariuszem – tłumaczą organizatorzy projektu.

W trakcie dwóch tygodni realizowane będą warsztaty z różnych dziedzin – reżyserskie, dramaturgiczne, aktorskie, emisji głosu, didżejskie, muzyczne, krytyczne i producenckie. Pod okiem specjalistów uczestnicy napiszą tekst, stworzą warstwę dźwiękową i odegrają słuchowisko, którego premiera odbędzie się w radiu.

Będziemy remiksować absolutną klasykę gatunku „Wojnę światów”, czyli słuchowisko, które wsławiło się masową paniką, jaką wywołało wśród słuchaczy podczas premiery w 1938 roku. Oparte na powieści H. G. Wellesa pod tym samym tytułem, opowiadającej o inwazji Marsjan na Ziemię, słuchowisko wykorzystuje format radiowego programu z wiadomościami. Dlatego niektórzy uwierzyli, że transmisja jest faktycznym reportażem z inwazji kosmitów. Punktem wyjścia będzie odwrócenie akcji z pamiętnej audycji: astronauta z Ziemi wskutek awarii sprzętu, niczym bohater George’a Clooneya z „Grawitacji”, gubi się w kosmosie i napotyka przedstawicieli innych niż ludzki gatunków. Spróbujemy odtworzyć sytuację zaginionego astronauty, spotkania z nowością, Innością, otwarcia na nieznane perspektywy – zapowiadają organizatorzy.

Warsztaty poprowadzą – reżyserka Mira Mańka, dramaturdzy – Aleksandra Spilkowska i Marcin Miętus, muzyk Michał Zygmunt, aktorzy – Rafał Kroneneberger, Iga Załęczna i Karolina Micuła, krytycy – Karolina Wycisk i Mateusz Witkowski, producent Grzegorz Gołębiowski oraz fotograf Bartek Kliszczyk.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Trzeba tylko wysłać zgłoszenie na adres: [email protected]

Projekt realizowany jest w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

/oprac./

Poprzedni artykułNowa ścieżka kontra stali bywalcy
Następny artykułZabieg podologiczny – ulga dla stóp