Strona główna 0_Slider Pikniki, wycieczki i zawody. Aktywnie przez życie z niepełnosprawnością

Pikniki, wycieczki i zawody. Aktywnie przez życie z niepełnosprawnością

0

Wydarzenia kulturalne, sportowe, ale nie tylko, przygotowano dla osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Każdy ma prawo do swojej niepełnosprawności”. Najbliższą imprezę zaplanowano 21 czerwca w Świdnicy. Będzie to piknik integracyjno – rodzinny z grami, zabawami, występami artystycznymi, zajęciami z jogi czy nauką tańca.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy dzięki dotacji konkursowej na realizację zadania publicznego ze środków budżetu woj. dolnośląskiego, z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, dotyczącej rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2017 roku, będzie realizowało projekt dla swoich podopiecznych i ich rodziców/opiekunów „Każdy ma prawo do swojej niepełnosprawności”. Przedsięwzięcie będzie realizowane od 1 maja do 31 grudnia 2017 roku na terenie miasta Świdnicy oraz 3 powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego. W ramach projektu zaplanowano liczne wydarzenia.

Już 21 czerwca na terenie zielonym Stowarzyszenia przy ul. Słobódzkiego w Świdnicy odbędzie się Piknik integracyjno – rodzinny „Zdrowie psychiczne – efektywne korzystanie z czasu wolnego” dla 200 osób – osób z niepełnosprawnością intelektualną (ONI), rodziców/opiekunów, przyjaciół stowarzyszenia. W programie m.in. gry i zabawy rekreacyjne, występy artystyczne, nauka tańca z trenerem, zajęcia z jogi, puszczanie baniek mydlanych i balonów, wspólne śpiewanie z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, zabawy z chustą Klanza, malowanie twarzy, spotkanie z dietetykiem i wizażystką czy poczęstunek z grilla ze zdrowa żywnością.

Na przełomie maja i czerwca zaplanowano Dni Otwarte Placówek PSONI – OREW, ŚDS, WTZ. Na projekt składają się również wyjścia do kina i teatru dla 90 osób, darmowy pokaz filmów w ŚDS w Świdnicy dla 200 osób czy „ Kino pod chmurką”.

W ramach projektu odbędzie się także wycieczka autokarowa do Warszawy dla 50 osób w dniach od 4 do 7 września, która połączy różne formy aktywizacji poprzez turystykę z możliwością obejrzenia na „żywo” zabytków Warszawy. W czasie 4 dniowej wyprawy beneficjenci zwiedzą zabytki Warszawy m.in. Stare Miasto, Wilanów, Łazienki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Centrum Nauki Kopernik oraz Sejm RP.

20 września natomiast zorganizowany zostanie XVI Turniej Sportowy „My też potrafimy” dla 200 osób. W turnieju udział weźmie 10 drużyn po 20 osób w każdej drużynie w wieku od 3 lat wzwyż, podopieczni placówek PSONI Koła w Świdnicy, Koła Dzierżoniów, Wałbrzych, Strzegom. Uczniowie szkół gimnazjalnych ze Świdnicy, Szkoły Specjalnej Nr 7 ze Świdnicy, 40 wolontariuszy – młodzież Gimnazjum Nr 1, 2, 3 i 4 ze Świdnicy. Każda drużyna będzie wygraną i otrzyma nagrodę w formie talonu na zakup materiałów do terapii, a każdy z uczestników otrzyma dyplom i poczęstunek. Będzie wiele konkurencji sportowych, integracyjnych, gier i zabaw.

Podsumowaniem projektu będzie Konferencja „Prawo do godności” dnia 16 listopada dla 300 osób w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Wydarzenie przygotowano dla osób ZP, ONI, rodziców/opiekunów, władz miasta, powiatu świdnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego, województwa, Dolnośląskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, przedstawicieli PFRON i NFZ Oddział Dolnośląski, Dyrektorzy szkół i ościennych ZOZ-ów, zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych NGO, Poradni Zdrowia Psychicznego i innych. Konferencję poprowadzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniem psychicznym – Self-Adwokaci członkowie PSONI Koła w Świdnicy, którzy będą mówić o prawach osób niepełnosprawnych zapisanych w Konstytucji RP i Konwencji ONZ. Jest to nowatorskie podejście do problemu, gdzie same osoby niepełnosprawne będą mówiły o w/w prawach, w których zwarta jest godność i tolerancja. Zaplanowano także panel dyskusyjny przeplatany występami artystycznymi i wystawą prac plastycznych wykonanych w czasie warsztatów przez podopiecznych placówek Koła PSONI w Świdnicy. Dla 300 uczestników przygotowany zostanie catering. Każdy otrzyma także ulotkę promującą konferencję, Stowarzyszenie i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

/PSONI Koło w Świdnicy/
/oprac. AN/

Poprzedni artykułZa nami długi weekend na drogach
Następny artykułKęKę wystąpi w ramach Świdnickich Recenzji Muzycznych