Strona główna 0_Slider Najbezpieczniejsze gospodarstwa rolne nagrodzone

Najbezpieczniejsze gospodarstwa rolne nagrodzone [FOTO]

0

Polska wieś zmienia się na lepsze – stwierdził dziś Bartłomiej Grzegorczyk na uroczystym podsumowaniu etapu regionalnego XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w Świdnicy. W eliminacja z regionu wzięło udział ponad 22 gospodarstwa i trzy z nich zostały dziś nagrodzone. Zwycięzcą został Grzegorz Pręcikowski z Pieszyc, który uhonorowany został ciągnikiem rolniczym.
Podsumowanie etapu regionalnego XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odbyło się w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Wydarzenie poprowadził Bartłomiej Grzegorczyk, kierownik placówki terenowej KRUS w Wałbrzychu.

W uroczystości wzięli udział m.in. kierownik PZDR w Świdnicy Bogdan Sucharski, wójt gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska, burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, kierownik oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Wałbrzychu Dariusz Klimecki, Beata Staryszak z Urzędu Gminy Marcinowice, Zygmunt Balant z Urzędu Gminy Świdnica, Mirosław Potapowicz, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego oraz przedstawiciel Dolnośląskiej Izby Rolniczej Paweł Mazur.

Konkurs pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – Ideą konkursu jest podnoszenie bezpieczeństwa i jakości pracy oraz mechanizacja na gospodarstwie rolnym. Mając za sobą objazd wszystkich gospodarstw stwierdzam, że polska wieś zmienia się na lepsze. Wszystko dzięki waszej ciężkiej pracy i zaangażowaniu. Oddajecie serce i własne zdrowie, by ziemię uprawiać – zwracał się do rolników Bartłomiej Grzegorczyk.

Do konkursu w tym roku zgłosiło się 1021 gospodarstw indywidualnych z całej Polski prowadzonych przez osoby ubezpieczone w KRUS. Przebiegał on w trzech etapach – regionalnym, wojewódzkim i centralnym. – W naszym regionie uczestniczyło w konkursie ponad 20 gospodarstw. Po burzliwych naradach wybraliśmy trzy zwycięskie gospodarstwa – dodał Bartłomiej Grzegorczyk.

Komisja w swej ocenie brała pod uwagę – ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków, wyposażenie i stan techniczny maszyn oraz urządzeń używanych w gospodarstwie, warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich, stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej, rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie oraz estetyka gospodarstw.

W gronie nagrodzonych cennymi dziś laureatów znaleźli się – na I miejscu Grzegorz Pręcikowski z Pieszyc (gmina Dzierżoniów), uprawa zbóż i roślin oleistych, na II miejscu Tadeusz Harłukowicz z Radkowa (powiat kłodzki), hodowla bydła mlecznego i prowadzenie agroturystyczne, a na III miejscu – Kazimierz Kunicki z Pławnicy (gmina Bystrzyca Kłodzka), uprawa roślin i hodowla bydła. Wyróżnienia otrzymali – Andrzej Kokosza, Andrzej Kucharski i Piotr Wacławik.

Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a zwycięzca został uhonorowany ciągnikiem rolniczym.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSzczegółowy rozkład jazdy Mistrzostw Polski w hokeju na rolkach
Następny artykułOficjalnie podsumowali rywalizację „Współzawodnictwa szkolnego 2016/2017”