Strona główna Kultura Literacki spacer po Świdnicy i okolicach

Literacki spacer po Świdnicy i okolicach

0

Główny bohater powieści „Renn Breslau – miasto złota i miłości” Krzysztofa Tokarza  przybył do ówczesnej Schweidnitz dowodząc tajemniczym transportem. Nawet on nie wiedział, co ukrywały skrzynie przeładowywane na tutejszym dworcu kolejowym. O tym wątku i o wielu innych będzie można usłyszeć na spotkaniu z autorem powieści 20 czerwca o godz. 17.30 w restauracji Piwnica Ratuszowa w Świdnicy.
To znakomita, trzymająca w napięciu powieść. Autor prowadzi nas ulicami wojennego Wrocławia i okolicznych miejscowości. Perypetie głównego bohatera i trudna miłość niemieckiego oficera do Polki uatrakcyjniają tę książkę. A zakończenie zaskakuje – mówi Magdalena Rumieńcew-Wróblewska radna Rady Miasta Świdnica, a jednocześnie organizatorka spotkania autorskiego.

Krzysztof Tokarz, doktor nauk humanistycznych, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich ze swadą i niebanalnie przedstawi na spotkaniu swoją powieść. Książka opisuje losy dwojga ludzi uwikłanych w wojnę. „RENN Breslau – miasto złota i miłości” jest powieścią, chociaż można odnieść wrażenie, że to fabularyzowany dokument. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są pretekstem do podróży po Breslau i innych miejscowościach, których już nie ma. Wraz z Rennem przenosimy się do czasów, kiedy Wrocław nazywał się Breslau, Wałbrzych -Waldenburg, Książ- Fürstenstein, a Świdnica -Schwiednitz.

Dzięki młodemu Hauptmannowi świdnicka publiczność będzie miała okazję „zobaczyć”, jak wyglądała sytuacja w Breslau, który w czasie II wojny światowej był jednym z niewielu miast III Rzeszy przez ponad 80 dni broniącym się przed Armią Czerwoną. Konsekwencje tej zaciekłej walki były tragiczne dla miasta i jego mieszkańców. Ale zanim Wrocław został zmieniony w kompletną ruinę, ludzie – również główni bohaterowie tej powieści – przeżyli prawdziwą gehennę.

Za czasów Hauptmanna Edwina Renna Świdnica i Książ odgrywały w czasie wojny ważną rolę. Świdnica była jednym z najważniejszych punktów przeładunkowych wszelkich dóbr, w tym tych zrabowanych przez hitlerowców w Polsce. W Zamku Książ natomiast miała powstać kwatera Hitlera i to właśnie w tym miejscu Niemcy wydrążyli tajemnicze podziemia.

Spotkanie autorskie, które poprowadzi Magdalena Rumiancew-Wróblewska, odbędzie się w dniu 20 czerwca o godz. 17.30 w restauracji Piwnica Ratuszowa, Rynek 37 w Świdnicy.

/Magdalena Rumiancew-Wróblewska/

Poprzedni artykułWycinka drzew: Od soboty zmiana zasad
Następny artykułNowy rentgen dla pacjentów