Strona główna 0_Slider Lecznicza marihuana dla świdniczanina

Lecznicza marihuana dla świdniczanina [FOTO]

5

Choroba zabiera sprawność i samodzielne funkcjonowanie świdniczaninowi Krzysztofowi Słupkowi, który zmaga się ze Stwardnieniem Rozsianym. Olej z konopi indyjskiej daje nadzieję na złagodzenie objawów schorzenia. Niestety mieszkańca Świdnicy nie stać na terapię lecznicą marihuaną, której wartość wynosi 2700 zł. Brakuje także środków na rehabilitację i zabiegi. Cierpiącego na SM można wesprzeć przekazując datki na konto w Fundacji „Bliżej Siebie” oraz na stronie pomagam.pl.
Krzysztof Słupek od 11 lat choruje na stwardnienie rozsiane z zaostrzeniami. Od roku jest osobą leżącą i nie chodzi. Ma niedowład kończyn, zaburzenia czucia i koordynacji ruchów, problemy z mową, sztywność i skurcze mięśni. Wymaga stałej, całodobowej pomocy ze strony najbliższej rodziny.

Oprócz nieustannej rehabilitacji nadzieję na złagodzenie objawów daje lecznicza marihuana. Olej z konopi indyjskich „Sativex” przepisany został świdniczaninowi na ostatniej wizycie lekarskiej. Preparat farmaceutyczny produkowany przez brytyjską firmę farmaceutyczną GW Pharmaceuticals jest pierwszym specyfikiem na bazie marihuany zarejestrowanym w Europie. Lek dostępny jest na receptę w większości krajów świata. W Polsce jest dostępny na receptę od grudnia 2012 roku. – Przepisywany jest w celu łagodzenia umiarkowanych oraz ciężkich objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne. I tak właśnie jest w przypadku naszego podopiecznego Krzysia, u którego nie skutkują żadne dostępne w Polsce leki , a choroba postępuje. Z trwogą w sercu patrze jak choroba zabiera sprawność Krzysiowi i samodzielne funkcjonowanie – mówi Małgorzata Dziura-Sztejnberg, prezes zarządu Fundacji „Bliżej Siebie”.

Niestety, Krzysztofa Słupka ani rodziny nie stać na wykup recepty na 2-miesięczną terapię leczniczą marihuaną, która wynosi około 2700 zł. Mieszkaniec Świdnicy potrzebuje także rehabilitacji. – Ostatnie zabiegi rehabilitacyjne zakończyły się w kwietniu. Mięśnie Krzysztofa są coraz bardziej napięte. Pojawiają się bóle, przykurcze i drżenia. Zaprzyjaźniony z rodziną wolontariusz raz w tygodniu próbuje usprawniać Krzysia, ale niestety to za mało – dodaje prezes zarządu Fundacji „Bliżej Siebie”.

Świdniczanina można wesprzeć przekazując datki na subkonto Krzysia w Fundacji „Bliżej Siebie” – 95 1090 2369 0000 0001 3395 8319, lub na stronie https://www.siepomaga.pl/krzysztofslupek.

Poprzedni artykułJubileuszowy Świdnicki Zlot Caravaningowy [PROGRAM]
Następny artykułKino i basen z okazji pierwszego dnia wakacji