Strona główna 0_Slider Latawiec i „Mikulicz” w sieci szpitali

Latawiec i „Mikulicz” w sieci szpitali

0

Dwa szpitale z powiatu świdnickiego znalazły się na ogłoszonej właśnie liście szpitali, które znalazły się w tzw. sieci, czyli wśród świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Świebodzicki „Mikulicz” jest na liście I stopnia, świdnicki Latawiec (Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej) wśród szpitali II stopnia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. Rozwiązania zawarte w ustawie, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ma zagwarantować odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali. Placówki spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczonych około 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. (za siecszpitali.mz.gov.pl/)

W sieci szpitali mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

W ramach PSZ zostało wyodrębnionych siedem poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Świadczeniodawcy z terenu danego województwa będą kwalifikowani do jednego z tych poziomów. W sieci szpitali znajdą się trzy podstawowe poziomy zabezpieczenia zdrowotnego: szpitale stopnia I (powiatowe), II (szpitale powiatowe) i III (szpitale wojewódzkie) oraz cztery specjalistyczne poziomy zabezpieczenia zdrowotnego: szpital pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny i ogólnopolski. (za rynekzdrowia.pl).

Pierwsze listy zakwalifikowanych do sieci placówek zostały dziś ogłoszone w wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Świdnicki szpital „Latawiec” znalazł się w wykazie wśród szpitali II topnia zabezpieczenia. Poniżej wykaz świadczeń:

 Sieć szpitali ma rozpocząć działanie 1 października 2017 roku. Wykazy będą obowiązywały przez kolejne 4 lata.

/opr. red./

Poprzedni artykułŚwidniczanin już po operacji ratującej stopę. Przed nim rehabilitacja [FOTO]
Następny artykułPolscy medaliści w historii Mistrzostw Europy w WKKW