Strona główna 0_Slider Diamentowe i złote gody w świdnickim USC

Diamentowe i złote gody w świdnickim USC [FOTO]

0

Minęło pół wieku i więcej od chwili, gdy ślubowali sobie miłość i decydowali się na wspólne życie. Dzisiaj osiem par małżeńskich ze Świdnicy i gminy Świdnica świętowało jubileusze.

W szacownym gronie jubilatów są dwie pary, które świętują diamentowe gody, czyli 60 rocznicę ślubu, są to:  Teresa i Stanisław Krańscy oraz Zofia i Józef Woźniak. Pozostałe pary obchodzą złote gody – 50 lat małżeństwa, a są to:  Bronisława i Eugeniusz Komorowscy, Wiesława i Edward Kuczek, Ewa i Marian Kulwas, Maria i Kazimierz Kurjata, Stanisława i Jan Prorok, Krystyna i Zdzisław Wojtaszek.

Przyznane przez Prezydenta RP medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczyły prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska i zastępca wójta Gminy ŚwidnicaZbigniew Kanicki. Uroczystość uświetnił występ zespołu Krąg, nie zabrakło także tradycyjnej lampki szampana  i życzeń od najbliższych.

Przypomnijmy, że odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice.

/Źródło UM Świdnica, opr. red./
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułSukces świdnickich policjantów
Następny artykułGalerię zdominowały nosorożce [FOTO]