Strona główna Temat dnia Zdrowe odchudzanie – czy to w ogóle możliwe?

Zdrowe odchudzanie – czy to w ogóle możliwe?

0

Nadwaga i otyłość to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim sprawa zdrowia. Zbędne kilogramy są przyczyną chorób cywilizacyjnych, często zagrażających życiu. Lekarze i dietetycy zalecają więc dietę odchudzającą. Podpowiadamy jak to zrobić zdrowo i skutecznie.

Popularne diety odchudzające – ich wady i zalety
W prasie kobiecej i internecie znajdziemy wiele cudownych diet, które pomagają schudnąć w ciągu kilkunastu dni. Rzeczywiście efekty widoczne są bardzo szybko, 2 kg w ciągu tygodnia to wynik zachęcający. Tego typu diety są bardzo dobre dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów po zimowym lenistwie.
Istotą cudownych diet jest bardzo ujemny bilans energetyczny. Przyjmuje się, że dla osób o umiarkowanej aktywności fizycznej zapotrzebowanie na energię wynosi od 2000 kcal (dla kobiet) do 2500 kcal (dla mężczyzn). Dieta oparta o 1200-1500 kcal musi dać szybkie rezultaty.
Niestety takie diety mają swoje wady. Po pierwsze oparte są na spożywaniu jednorodnych produktów, po drugie nie zapewniają organizmowi wszystkich składników odżywczych, dlatego mogą być stosowane przez krótki okres czasu. I wreszcie kwestia najważniejsza, najczęściej powodują efekt jojo. Dzieje się tak dlatego, że po zakończeniu diety wracamy do starych nawyków żywieniowych.

Skuteczne i zdrowe odchudzanie
Warunkiem zdrowego i skutecznego odchudzania jest uświadomienie sobie popełnianych błędów żywieniowych i gotowość ich eliminacji. Najlepiej, by dietę odchudzającą opracował dietetyk, który dostosuje ją indywidualnie do aktywności fizycznej, trybu życia, wielkości tkanki tłuszczowej, budowy układu kostnego. Zaletą takiej diety jest obfitość posiłków, żeby schudnąć nie trzeba głodować.
Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Z niektórymi rozstać się jest łatwo, z innymi znacznie trudniej, więc lepiej zacząć od tego, z czego zrezygnujemy bez większych problemów. Pierwsze sukcesy będą działać motywująco do podejmowania dalszych wyzwań.
Po osiągnięciu wyznaczonej wagi nie musimy się już odchudzać, po prostu odżywiamy się zdrowo, dzięki temu nie wystąpi efekt jojo.

Co trzeba zmienić, by schudnąć
Przede wszystkim trzeba zrezygnować z jedzenia typu fast food i gotowych posiłków w torebkach, kubkach do zalania wodą. Zawierają wiele tłuszczów, konserwantów i soli, są wysokokaloryczne i mają mało wartości odżywczych. To akurat nie jest zadaniem zbyt trudnym.
Więcej problemów może sprawić regularne spożywanie posiłków. Przyzwyczajeni jesteśmy, że dzień zaczynamy od kawy i w pośpiechu wychodzimy do pracy. To jeden z największych błędów żywieniowych. Śniadanie to najważniejszy posiłek, powinien być obfity, dostarcza energii na najbliższe godziny, pobudza metabolizm organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do śniadania wypić ulubioną filiżankę kawy.
Kolejnym posiłkiem jest II śniadanie, 3-4 godziny później. Tu wystarczy zjeść wcześniej przygotowane owoce lub sałatkę warzywną zabraną w odpowiednim pojemniku, może to być również kanapka z pieczywa ciemnego.

Wpis przygotowano dzięki wsparciu redaktorów z www.coverisrigid.com.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUrządzasz dziecięcy pokój? Oto 5 zasad, których warto przestrzegać wybierając oświetlenie do takiego wnętrza
Następny artykułLegenda BBC będzie komentatorem ME w Morawie