Strona główna Wydarzenia Urządzasz dziecięcy pokój? Oto 5 zasad, których warto przestrzegać wybierając oświetlenie do...

Urządzasz dziecięcy pokój? Oto 5 zasad, których warto przestrzegać wybierając oświetlenie do takiego wnętrza

0

Wbrew pozorom właściwy dobór i rozmieszczenia oświetlenia w dziecięcym pokoju to wcale nie taka prosta sprawa. Poza względami czysto estetycznymi, lampy pełnią w tym wypadku niezwykle istotne funkcje wpływające między innymi na zdrowie dziecka oraz jego prawidłowy rozwój. Dlatego zanim wybierzesz oświetlenie do pokoju swojego dziecka, sprawdź, jakimi zasadami warto się tutaj kierować, aby wybór okazał się i estetyczny i funkcjonalny i przede wszystkim bezpieczny.

1. Pamiętaj, że oświetlenie pokoju zmienia się wraz z wiekiem dziecka
Pokój dziecka spełnia szereg codziennych funkcji. To sypialnia, pokój zabaw, miejsce realizowania pasji, przestrzeń wypoczynku i nauki, a w końcu także spotkań z rówieśnikami. Wraz z wiekiem dziecka pokój nabiera nowych funkcjonalności, co bezpośrednio wywołuje konieczność dostosowania przestrzeni i całego wyposażenia, w tym także iluminacji, do nowych potrzeb. Dlatego pamiętaj, że raz wybrana lampa nie będzie stanowiła szczególnie długoterminowego rozwiązania. Innego oświetlenia pokoju wymagał będzie bowiem niemowlak, innego mały przedszkolak, a jeszcze innego uczeń.

2. W pokoju niemowlaka lub małego dziecka przede wszystkim eliminuj olśnienie
Jeśli uważasz, że wybór oświetlenia do pokoju maluszka to sprawa drugorzędna – mylisz się. To naprawdę istotna kwestia, której warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Jeżeli w pokoju twojego dziecka jedyne źródło światła stanowią zwisające z sufitu halogeny, można przypuszczać, iż jego komfort będzie w tej sytuacji poważnie zaburzony. Taki sposób oświetlania pomieszczenia nie eliminuje bowiem olśnienia, które jest dla leżącego w łóżeczku malucha po prostu czymś bardzo nieprzyjemnym. Dlatego warto w tym wypadku zastanowić się np. nad rozwiązaniem, w którym źródło światła jest całkowicie niewidoczne lub dobrze przysłonięte.

3. Wykorzystuj opcje, jakie daje stworzenie wielu scen świetlnych
Jeśli urządzając dziecięcy pokój postawisz na rozwiązanie, jakim jest stworzenie kilku scen świetlnych, zapewnisz komfort i dziecku i sobie. Delikatnie świecące kinkiety, punktowe reflektorki i mocniejsze lampy stanowiące centralne oświetlenie ogólne. Do tego przydatna funkcja ściemniania światła – wszystko to pozwoli ci uzyskiwać oświetlenia adekwatne do pory dnia (a także nocy) oraz sytuacji.

4. Zastanów się nad oświetleniem komunikacyjnym
Kiedy maluch zaczyna samodzielnie się przemieszczać lub po prostu zdarzają mu się nocne wyprawy do toalety, rozważ opcję oświetlenia komunikacyjnego zainstalowanego nieco powyżej linii podłogi. Takie rozwiązanie będzie bezpieczne dla dziecka, jednak w nocy nie rozbudzi go w drodze do łazienki.

5. Czas spędzany przy biurku także wymaga odpowiedniego oświetlenia
Dlatego wybierając oświetlenie do pokoju ucznia, pamiętaj o odpowiednim natężeniu światła między innymi przy biurku. Na powierzchni roboczej blatu powinno ono wynosić około 500 luksów. Pozostała część pokoju wystarczy, że zostanie oświetlona  światłem o niższym natężeniu. Istotną kwestią w oświetlaniu pokoju młodzieżowego jest rozmieszczenie źródeł światła – lampy powinny być zawsze zlokalizowane nad powierzchnia roboczą, co wyeliminuje powstawanie  cienia.

Wybór oświetlenia do dziecięcego pokoju to nie lada wyzwanie. Dlatego aby było łatwiej, wejdź na https://www.sklep.kaja.com.pl/ i skorzystaj z najlepszej oświetleniowej oferty.

/artykuł nadesłany/

Poprzedni artykułFestiwal Nowowiejskiego: Koncert organowy Marii Magdaleny Kaczor
Następny artykułZdrowe odchudzanie – czy to w ogóle możliwe?