Strona główna 0_Slider Z półrocznym opóźnieniem drugi miejski żłobek prawie gotowy

Z półrocznym opóźnieniem drugi miejski żłobek prawie gotowy [FOTO]

12

Zgodnie z umową prace miały zakończyć się 7 listopada 2016 roku, a dla dzieci placówka zamierzała otworzyć drzwi w styczniu 2017. Faktycznego finału sztandarowej inwestycji obecnych władz Świdnicy nie ma do dzisiaj. Jednak mimo że budowa nie została jeszcze rozliczona z wykonawcą, niegotowy jest także plac zabaw, prezydent zapowiedziała, że placówka prawdopodobnie zostanie otwarta 1 czerwca tego roku.

Dzisiaj miasto zaprosiło rodziców wraz z pociechami na dzień otwarty żłobka, który powstał na osiedlu Zawiszów. Spotkanie miało charakter otwarcia, wstęgę przecinali prezydent Beata Moskal – Słaniewska, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski, poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, dyrektorka żłobka Beata Łopatowska i poseł Wojciech Murdzek. – Bardzo się cieszymy z  tego, że nasze dziecko znalazło tu miejsce, ale to jakieś nieporozumienie, że to wstęga i oficjele byli najważniejsi, a my z dziećmi staliśmy na słońcu na zewnątrz – ubolewa jedna z matek.

Po krótkich przemowach i mini występie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 wszyscy uczestnicy dnia otwartego mogli obejrzeć nowy żłobek. Jak informuje Urząd Miejski, znajdują się w nim pomieszczenia dla trzech oddziałów dzieci (I oddział dzieci w wieku od 20 tygodnia życia – 1 rok; II oddział 1- 2 lata; III oddział 2- 3 lata). Każdy z nich posiada bezpośrednie wyjścia na taras i dalej na plac zabaw oraz wydzielone szatnie, łazienki dla dzieci, jadalnie, bawialnie i sypialnie. Każdy oddział będzie się składał z sypialni (79,83m²), bawialni – jadalni (79,83m²), szatni (13,77m²). Dzieci będą miały indywidualne szafki w pomieszczeniu szatni. Przy każdej z sal (bawialniach) zaprojektowano sanitariaty dzieci. Powstała także sala wielofunkcyjna o pow. 143,39 m² do zajęć gimnastycznych, rytmicznych, gimnastyki korekcyjnej oraz do organizacji uroczystości. W żłobku znajdują się niezbędne pomieszczenia administracyjne i gospodarcze z kuchnią i pralnią.

Inwestycja kosztowała 4 995 138,77 zł. Była finansowana z budżetu państwa w ramach  program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH” – edycja 2016 w wysokości 2 391 326,00 zł oraz z budżetu Świdnicy w wysokości 2 603 812,77 zł. Jak dzisiaj poinformowała prezydent miasta, rozliczenie z dotacji zostało prolongowane.

Odbiór techniczny żłobka miał miejsce 19 maja, ale nie zostały jeszcze zakończone rozliczenia z wykonawcą. KBUD z Prusic otrzymał dotychczas 3/4 z należnej kwoty. Zastępca prezydenta Marek Suwalski nie odpowiedział na pytanie, czy na firmę w związku z opóźnieniem zostaną nałożone kary, przewidziane w umowie. Dyrektor zarządzający KBUD-u Wojciech Napiórkowski przekonuje, że na opóźnienie miało wpływ wiele zewnętrznych czynników, a także sam projekt, który jego zdaniem był nie najwyższej jakości. Kłopoty miała też sprawić budowa dojazdu i parkingu.  – Kompromisów w tym obiekcie nie ma, nie ma takiej sytuacji, że coś nie działa lub że jakieś elementy zostały pominięte – zapewnia dyrektor. O problemach z wykonawcą wielokrotnie, choćby na sesjach Rady Miejskiej, informował zastępca prezydenta Marek Suwalski. Niezadowolona jest także część podwykonawców, którzy skarżyli się na złe przygotowanie placu budowy i opóźnianie odbiorów.

Za opóźnienie przepraszała również prezydent Moskal-Słaniewska, podkreślając zalety nowej placówki. Jest jednak pewne, że nowy żłobek nie rozwiąże problemów rodzin z małymi dziećmi, a babcie nadal będą bezcennym wsparciem dla mam wracających do pracy. 100 miejsc w żłobku nr 2 już zostało zajętych. Drugie tyle jest w żłobku nr 1, dodatkowo żłobki niepubliczne w Świdnicy dysponują około 90-cioma miejscami, klubiki dziecięce – 60-cioma. W Świdnicy dzieci w wieku żłobkowym jest ponad 1800.

Wraz z budową nowego żłobka miasto wycofało się z dotacji do miejsc w placówkach prywatnych. W 2016 roku rodzice płacili o 100-150 złotych mniej za miesięczny pobyt dziecka w niepublicznym żłobku lub klubiku, a miasto wydało na ten cel w 2015 roku 290 tysięcy, do listopada 2016 – 211 tysięcy. Roczny koszt utrzymania nowego miejskiego żłobka wyniesie 1,5 miliona złotych. Rodzice zapłacą miesięcznie ok. 300-350 złotych.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułRekordowe zawody w szachach [FOTO]
Następny artykułŚwięto Czekolady z urodzinami słynnego Michałka [FOTO]