Strona główna Kultura Unikaty na jubileuszowej wystawie świdnickiego muzeum

Unikaty na jubileuszowej wystawie świdnickiego muzeum

0

Od pół wieku w salach dawnego ratusza gromadzone są bezcenne eksponaty, związane z historią Świdnicy, a przede wszystkim z historią handlu. Jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa świętuje okrągły jubileusz i z tej okazji zaprasza na pełną unikatów wystawę. Wernisaż już w najbliższy piątek, 12 maja o godzinie 17.00.

Zaprezentowane zostaną najcenniejsze eksponaty związane z historią Świdnicy i jej regionu, które nie są wystawiane na stałych ekspozycjach muzealnych. Można będzie podziwiać m.in. cenny sztucer świdnickiej firmy „Borzutzky”, czy unikalne plany oblężeń z 1758 r., na których widoczna jest ówczesna panorama Świdnicy. Zwiedzający, jedynie na tej wystawie, będą mogli obejrzeć sprzęt pożarniczy używany w XVIII w. do gaszenia pożarów w Kościele Pokoju. Entuzjastów militariów ucieszy widok rekonstruowanej partyzany znalezionej w okolicach Fortu Szubienicznego w Świdnicy.  Ekspozycję czasową uzupełnią wybrane widokówki z bogatego zasobu muzealnego oraz obrazy świdnickiego malarza Antoniego de Bradé – mówi kustosz dyplomowany dr Dobiesław Karst z Działu Historii Świdnicy.

Kustosz Agnieszka Dudzińska z Działu Dawnego Kupiectwa zaprezentuje eksponaty dotyczące szeroko pojętego zagadnienia handlu: opakowania po produktach znanych firm, które istnieją na rynku do dnia dzisiejszego. Także dawna mapa i tablica odległości, według których podróżowano oraz obliczano dystans między miastami europejskimi.


Kustosz dyplomowany działu metrologicznego dr Radosław Skowron przygotował, w formie aranżacji sklepu, wystawę wag stołowych. Z kolekcji ponad stu wag równoramiennych, złożonych, pokazano trzydzieści, po gruntownej konserwacji, według przyjętej systematyki: A – Pfanzeder (4), B – Beranger (16), C – Roberval-Westphal (9) oraz, stanowiący prawdziwą perłę z powodu unikalności, D – Rademacher.

Symbolicznym podsumowaniem półwiecza działalności muzeum jest wystawa plakatów, zaproszeń i informatorów do wystaw czasowych oraz publikacji wydanych przez Muzeum Dawnego Kupiectwa, przygotowana przez Zbigniewa Malickiego z Działu Naukowo-Oświatowego.

Na wystawę, którą będzie można oglądać do 27 sierpnia tego roku, zaprasza dyrektor placówki, Wiesław Rośkowicz.

/Źródło Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy/

Poprzedni artykułSady w powiecie świdnickim nie ucierpiały?
Następny artykułPłetwonurkowie, specjalne psy i sonar do poszukiwań kajakarza