Strona główna 0_Slider Odznaczeni za akcję ratowniczą w Świebodzicach

Odznaczeni za akcję ratowniczą w Świebodzicach

2

Kilkudziesięciu strażaków ze Świebodzic oraz burmistrz Bogdan Kożuchowicz otrzymali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Błaszczaka odznaczenia za zaangażowanie i wielkie oddanie podczas akcji ratunkowej po zawaleniu się kamienicy przy ul. Krasickiego w Świebodzicach – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

W czwartek, 4 maja, z okazji przypadającego w tym Dniu Międzynarodowego Święta Strażaków szef MSWiA spotkał się z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, którzy brali udział w akcji ratowniczej w Świebodzicach. – Będąc na miejscu zdarzenia miałem okazję zobaczyć, w jak ekstremalnych i niebezpiecznych warunkach prowadzona była akcja. Ratownicy z ogromnym poświęceniem, ręcznie przeszukiwali gruzowisko. W takiej sytuacji najlepiej można dostrzec to, czym jest etos służby. Dziękuję za akcję w Świebodzicach – powiedział szef MSWiA.


W związku z akcją ratowniczą w Świebodzicach szef MSWiA wręczył Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Złote Odznaki otrzymało 5 strażaków oraz burmistrz Świebodzic. Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” wyróżnionych zostało 12 funkcjonariuszy, natomiast Brązową Odznaką 27 strażaków.

Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak przyznał nagrody finansowe 25 funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej. Nagrody dla 31 strażaków przyznał również komendant główny PSP nadbrygadier Leszek Suski. Z kolei awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 18 strażaków.

– Akcja w Świebodzicach była dla nas bardzo ciężka. Była to jedna z największych akcji w ostatnich latach prowadzonych na Dolnym Śląsku. Część osób z tej kamienicy udało nam się uratować. Części nie udało się uratować. To jest właśnie tragedia strażaka, który jest bezsilny – szczególnie wobec żywiołu, czy klęski, kiedy nie może już innym osobom pomóc – powiedział komendant główny PSP nadbrygadier Leszek Suski.


Burmistrz Bogdan Kożuchowicz podkreśla, że odznaka – choć imienna – tak naprawdę jest uhonorowaniem wszystkich służb, instytucji i osób, które włączyły się w akcję ratowniczą w naszym mieście. – Jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy tego dnia, 8 kwietnia 2017 roku, nieśli pomoc, by ratować ludzkie życie: strażakom, policjantom, ratownikom medycznym, służbom miejskim, pracownikom urzędu i wszystkim mieszkańcom – mówi Bogdan Kożuchowicz. – Każdy z nas starał się robić to, co do niego należy najlepiej i najsumienniej.

W akcji ratowniczej 8 kwietnia brało udział ponad 200 ratowników. Pierwsi strażacy z  jednostki w Świebodzicach byli na miejscu po 4 minutach od katastrofy. W zawalonym budynku zginęło 6 osób, cztery udało się uratować.

Uhonorowani strażacy z JRG PSP w Świebodzicach:
st. kpt. Maciej Nowak
st. asp. Janusz Zawadzki
asp. Sławomir Szmigiel
asp. Jarosław Drzęźla
st. ogn. Mariusz Waligórski
ogn. Łukasz Rostkowski
ogn. Arkadiusz Kuc
mł.ogn. Mariusz Siatka
st.str. Wojciech Ochęcki

/Źródło UM Świebodzice/

Uhonorowani strażacy z KP PSP w Świdnicy:

st.brygadier Tomasz Szuszwalak
mł. brygadier Janusz Pączka
ogn. Krzysztof Zając
st. sekc. Marcin Walewski
mł.ogn. Łukasz Brańka
mł.asp. Grzegorz Lato
sekc. Piotr Nieródkiewicz
sekc. Michał Gliwa
mł. ogn. Krzysztof Spyrka
st.asp. Adam Chmieliczek
mł.asp. Sulisław Piotrowski
st.kpt. Maciej Nowak

/Źródło KP PSP w Świdnicy

Poprzedni artykułDziś maturzyści mierzą się z królową nauk [FOTO]
Następny artykułPoszukiwania kajakarza trwają [AKTUALIZACJA]