Strona główna 0_Slider Dziś maturzyści mierzą się z królową nauk

Dziś maturzyści mierzą się z królową nauk [FOTO]

0

Za maturzystami egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku tematami prac do napisania były do wyboru – rozprawka „Praca – pasja czy obowiązek” na podstawie Antoine’a de Saint-Exupery’ego oraz analiza wiersza „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego. Dziś absolwenci liceów i techników piszą sprawdzian z matematyki na poziomie podstawowym.
Maraton egzaminacyjny rozpoczął się wczoraj od zmagań z językiem polskim. Na poziomie podstawowym pytania w teście dotyczyły fragmentów tekstów chociażby „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czy artykuł „Milknące głosy”” z „National Geographic” o zanikaniu języków. Ponadto maturzyści musieli wyjaśnić znaczenia wyrazów chociażby „celebryta czy „esteta”. Jednym z zadań było również streszczenie tekstu o Henryku Sienkiewiczu. Maturzyści mieli do napisania prace do wyboru – rozprawka na temat „Praca – pasja czy obowiązek” na podstawie Antoine’a de Saint-Exupery’ego lub analiza wiersza „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego.

Arkusze z egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym (CKE)

Dziś od godz. 9.00 absolwenci liceów i techników mierzą się obowiązkowo z matematyką na poziomie podstawowym. O godz. 14.00 rozpocznie się także egzamin z wiedzy o tańcu. Maturzyści będą zdawać ten wybrany wcześniej, dodatkowy przedmiot na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Do egzaminu dojrzałości w Polsce przystępuje około 283 900 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2016/2017. W powiecie świdnickim maturę zdaje 998 osób. W III Liceum Ogólnokształcącym do egzaminu dojrzałości podchodzi około 150 abiturientów.

Patrząc na skupienie i zaangażowanie absolwentów naszej szkoły, podczas egzaminu z języka polskiego, to chyba poszło im dobrze. Wychodzili po nim w dobrych nastrojach. Temat nie zaskoczył ich na maturze pisemnej, podstawowej, zwłaszcza rozprawki problemowej. Natomiast zadanie trudniejsze pojawiło się po południu na maturze rozszerzonej, a tradycyjnie w III Liceum Ogólnokształcącym sporo uczniów, bo aż 50 osób, pisze maturę rozszerzoną z języka polskiego – mówi dyrektor III LO w Świdnicy Krzysztof Frączek. Czy uczniowie obawiają się matury z matematyki? – Przed maturą zawsze są nerwy. Wczoraj uczniowie stresowali się, bo rozpoczynali egzaminy. Dziś matematyka, będąca również dosyć wymagającym przedmiotem, ale jest to też podstawa, więc myślę, że powinni spokojnie sobie poradzić – dodaje dyrektor.

Kolejne egzaminy już w poniedziałek, 8 maja. O godz. 9.00 maturzyści będą pisać sprawdzian z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a o godz. 14.00 – na poziomie rozszerzonym.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Ustna natomiast zakończy się 26 maja. Wyniki maturzyści poznają 30 czerwca.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułOdznaczeni za akcję ratowniczą w Świebodzicach