Strona główna 0_Slider Oddali hołd ofiarom wojny

Oddali hołd ofiarom wojny [FOTO]

3

W 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej władze Świdnicy i powiatu świdnickiego, harcerze i przedstawiciele związków kombatanckich w hołdzie wszystkim poległym złożyli kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim. Na uroczystym apelu podziękowano także walczącym za wolność ojczyzny. Po raz pierwszy od lat w uroczystości nie uczestniczyły służby mundurowe.
Wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa, w hołdzie wszystkim poległym w II wojnie światowej złożyli – władze Świdnicy na czele z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, a także przedstawiciele – Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Sybiraków Koło Ziemi Świdnickiej, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz świdniccy harcerze.

Po złożeniu kwiatów i minucie ciszy w hołdzie ofiarom wojny, głos zabrała prezydent Świdnicy. – Pochylając głowy w Dniu Zwycięstwa, mamy w pamięci 60 mln ludzi, którzy ginęli w różnych miejscach świata podczas tej najkrwawszej z wojen. Pamiętamy także o tych, którzy przynieśli nam wolność – mówiła dziś podczas uroczystości Beata Moskal-Słaniewska.

Prezydent Świdnicy wspomniała o cmentarzu żołnierzy radzieckich, który również dziś odwiedziła. – Niektórzy dziwią się po co odwiedzamy tamten cmentarz. Odpowiedź brzmi – Żołnierze Armii Czerwonej też szli, by odzyskać wolność.[…]Trzeba umieć oddać szacunek wszystkim, bo intencje i cele były podobne – stwierdziła prezydent Świdnicy.

Zakończenie II wojny światowej dało nadzieje na pokój. Ludziom wydawało się wtedy, że przeszliśmy tak ogromne piekło, że będzie to nauczką na następne lata. Tak się jednak nie dzieje. Nie ma dni, by nie pojawiały się informacje o zabitych na frontach wojennych. Wciąż słyszymy o ginącej ludności cywilnej i rujnowanych miastach. Musimy się spotykać tak jak dziś i przypominać sobie wciąż, że wolność i pokój to najważniejsze wartości w naszym życiu – zauważyła Beata Moskal-Słaniewska i wyraziła swój szacunek walczącym w wojnie.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKolizja na pl. św. Małgorzaty [FOTO]
Następny artykułMłodzi lekkoatleci w walce o finał strefowy