Strona główna 0_Slider Matury 2017 – czas rozpocząć!

Matury 2017 – czas rozpocząć! [FOTO]

2

Absolwenci liceów oraz techników nabrali siły na majówce i zaczynają najważniejszy swój egzamin. Dobry wynik otworzy im drzwi do wymarzonych uczelni i umożliwi spełnienie zawodowych planów. Sprawdzian dojrzałości rozpoczął się dziś o godz. 9.00 od testu z języka polskiego. Jak podchodzą do egzaminów świdniccy maturzyści?
Do egzaminu dojrzałości w Polsce przystępuje około 283 900 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2016/2017. W powiecie świdnickim maturę zdaje 998 osób.

Tegoroczne matury rozpoczęły się dziś od egzaminu z języka polskiego. Od godz. 9.00 absolwenci liceów i techników pisali test podstawowy z tego przedmiotu (170 min). Natomiast o godz. 14.00 maturzyści zdają egzamin z poziomu rozszerzonego (180 min). W piątek, 5 maja zaplanowana jest matura z matematyki (poziom podstawowy), a także z wiedzy o tańcu (poziom podstawowy i rozszerzony). Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Ustna natomiast zakończy się 26 maja.

Harmonogram CKE:

Podobnie jak w poprzednim roku, matury są przeprowadzane w dwóch formułach. Tegoroczni uczniowie kończący licea i technika przystępują do „nowej” matury, a do „starej” absolwenci z lat 2005-2014, którzy chcą zaliczyć egzamin oblany w przeszłości, zdać nowy przedmiot lub podwyższyć wynik.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy maturę zdają 123 osoby. – Liczymy na to, że nasi absolwenci są dobrze przygotowani. Do matury przystępują wszyscy uczniowie klas III. Trzymamy kciuki, by im się udało. Większość uczniów wybrała kilka przedmiotów dodatkowych, rozszerzonych, w zależności od tego na jaki kierunek studiów się wybierają. Dla nich te egzaminy są równie ważne jak te, które decydują o tym czy matura jest zdana czy nie. Co będzie dziś, tego jeszcze nie wiemy. Mam nadzieje, że pytania będą dla naszych uczniów łatwe – stwierdza dyrektor II LO w Świdnicy Jacek Iwancz.

Jak do egzaminu podchodzą świdniccy maturzyści?

– Jesteśmy trochę zestresowane. Najbardziej obawiamy się ustnego języka polskiego – mówią maturzystki Wiktoria Szydłowska i Patrycja Zienkiewicz z II LO w Świdnicy. – Myślimy, że będzie dobrze. Pieczołowicie się przygotowywałyśmy czytając lektury, streszczając je i omawiając – dodają. Absolwenci II LO w Świdnicy Daniel Wiśniewski, Krzysztof Sowa i Mateusz Różański również włożyli wiele pracy w przygotowania do egzaminu dojrzałości. – Uczyłem się bardzo dużo. Przerobiłem wiele książek i jak popatrzyłem na swoje notatki to był to dosyć pokaźny plik papierów. Stwierdziłem, że nie ma co się stresować, bo jak ja tego nie zdam, to już chyba nikt tego nie zaliczy – stwierdza Daniel Wiśniewski. – Jak najmniej stresu, tym lepiej. Powtarzałem wiadomości, ale starałem się nie przemęczać. Podchodzę do matury z pozytywnym nastawieniem – mówi Krzysztof Sowa. Podobnie jak koleżanki ze szkoły Daniel Wiśniewski, Krzysztof Sowa i Mateusz Różański najbardziej obawiają się polskiego ustnego.

W tym roku maturzyści obowiązkowo podchodzą do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Absolwenci muszą także zaliczyć pisemny egzamin z co najmniej jednego wybranego przedmiotu i jest on zadawany na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe ustne egzaminy dotyczą dwóch przedmiotów – języka polskiego i języka obcego.

Wyniki maturzyści poznają 30 czerwca.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński