Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Koło Gospodyń Wiejskich w Bojanicach ma 10 lat

Koło Gospodyń Wiejskich w Bojanicach ma 10 lat

0

Istniejące dekadę Koło Gospodyń Wiejskich w gminie Świdnica ma się czym pochwalić. W ciągu 10 lat działalności gospodynie z sołectwa Bojanice są znane m.in. ze zdrowych i ekologicznych produktów, promocji gminy podczas dożynek ogólnopolskich i wojewódzkich, udziału w jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych, a także wigilijnych spotkań dla seniorów i osób starszych.

Oby tak dalej nam się układało i dopisywało zdrowie, jak przez tych ostatnich 10 lat – tak mówiły zgodnie członkinie KGW Bojanice Koło Gospodyń Wiejskich w Bojanicach zostało zarejestrowane i rozpoczęło swoją działalność już w 1962 roku. Po zmianach ustrojowych w Polsce i po 30 latach działalności – w 1992 roku – KGW zrezygnowało z dalszej działalności. Przez te 30 lat przewodniczącą Koła była Agafia Cygan. Obecnie pani Cygan jest honorową przewodniczącą KGW. Po 15 latach przerwy KGW zostało reaktywowane i zarejestrowane 16.05.2007 r. przez Helenę Wiśniewską w Rejonowym Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych z siedzibą w Świdnicy.

Z wielkim zapałem i zaangażowaniem Rady Sołeckiej, sołtysa i mieszkańców wsi zorganizowaliśmy pierwszy wyjazd na Dożynki Gminne do Witoszowa Dolnego. Jakaż była nasza radość gdy za wieniec dożynkowy zdobyliśmy II miejsce, a za stragan wyróżnienie. Tydzień pojechaliśmy do Sobótki na Dożynki Wojewódzkie, a tam jeszcze większe zaskoczenie, bo stragan Gminy Świdnica który reprezentowaliśmy zdobył I miejsce, jako „Najlepsze stoisko promocyjne wsi dolnośląskiej”. I tak te kilka miesięcy naszej działalności pokazało, że chcemy i potrafimy, że warto w swoich małych społecznościach, kultywować tradycje i być inicjatorkami wszelkich działań kulturalnych. Obecnie w Kole społecznie pracuje 11 pań i bardzo się cieszymy, że przez 10 lat udało nam się tak wiele dokonać, a wszystko skrzętnie jest odnotowane w naszych kronikach – podkreślała Janina Marciniak, przewodnicząca Koła.

W sobotnie popołudnie 20 maja panie z KGW Bojanice z zaproszonymi przez siebie gośćmi świętowały swój jubileusz. Przybyli przedstawicieli kółek rolniczych, władz gminy, starostwa, gminnych kół i organizacji, z którymi współpracujemy.

Przesłaniem większości kół gospodyń jest pokazanie, że wspólną pracą można zrobić więcej. Od pokoleń dzielicie się wiedzą i umiejętnościami z nowymi koleżankami, zarażając je pasją działania dla dobra mieszkańców wsi. Waszą kuchnią zachwyciłyście już niejednego uczestnika organizowanych uroczystości i imprez. Przyrządzone przez Was potrawy odnoszą znaczące sukcesy na kulinarnych konkursach, zwłaszcza ciasta z warzyw i z mąki orkiszowej. Świętując dziś Jubileusz Koła życzymy Wam zdrowia, pomyślności, nowych, twórczych pomysłów. Patrząc na ten okres 10 lat Waszej społecznej pracy można było dostrzec współpracę, a to chyba jest największa satysfakcja w pracy samorządowca – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

/Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica/

Poprzedni artykułLiczył na pieniądze, ukradł tylko listy
Następny artykułW 75. rocznicę spotkania „Kręgu z Krzyżowej”