Strona główna 0_Slider Harcmistrzyni ze Świdnicy Kawalerem Orderu Uśmiechu!

Harcmistrzyni ze Świdnicy Kawalerem Orderu Uśmiechu!

3

Obok Jana Pawła II, Jacka Kuronia czy Ireny Sendlerowej w gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu znaleźli się także świdniczanie:  cukiernik, Eugeniusz Kępa, poetka Danuta Saul-Kawka, przedsiębiorca Jerzy Franckiewicz i Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Dołączy do nich druhna drużynowa hm Zuzanna Nawrot.

Zdjęcie FB

O wyróżnienie wnioskowali dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, chcąc wyróżnić druhnę  za 45 lat fantastycznej pracy na ich rzecz. W ramach drużyny Nieprzetartego Szlaku Zuzanna Nawrot od lat jeździ z nimi na rajdy, i obozy harcerskie, organizuje dla nich także pomoc finansową.

Członkowie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu zebrani na wiosennym posiedzeniu pod przewodnictwem Kanclerza Marka Michalaka zdecydowali o wyróżnieniu najsłoneczniejszym z odznaczeń sześciu kolejnych osób, a do grona członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu przyjęto Irenę Santor. Członkostwo w Kapitule jest dożywotnie.

Kapituła Orderu Uśmiechu – jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci – zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków.

Przez blisko 50 lat przyznano ponad tysiąc słonecznych odznaczeń. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Papież Franciszek, Dalajlama XIV, królowa Szwecji Sylwia, księżna Sarah Ferguson, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa, Malala Yousafzai, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala, Jakub Błaszczykowski.

Orderem odznaczono również Jana Pawła II. Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267 kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille’a.

W przyszłym tygodniu – w dniach 19-21 maja odbędzie się XIII Ogólnopolski Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Szkoła Podstawowa w Osiecznicy gościć będzie ponad 100 uczestników Zlotu, uczniów i ich opiekunów. Doroczne spotkania szkół spod znaku uśmiechniętego słoneczka mają na celu integrację,  wymianę doświadczeń nauczycieli i wychowawców, propagowanie idei Orderu Uśmiechu, a także promocję regionu. Świdnicę reprezentować będą delegaci Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”, którzy na miejscu będą mogli spotkać się z Kawalerami Orderu Uśmiechu, m.in.: Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem, Krzysztofem Bramorskim, Kazimierzem Pleśniakiem, Zofią Marcinek i ks. Piotrem Sadkiewiczem.

Ewa Dryhusz

Poprzedni artykuł„Złote myśli” przy urządzaniu nowego mieszkania
Następny artykułZadymienie w kamienicy przy ul. księcia Bolko