Strona główna 0_Slider Czy świdnicka policja używa paralizatora?

Czy świdnicka policja używa paralizatora?

4

Film, udostępniony przez telewizję TVN z zatrzymania Igora Stachowiaka, wstrząsnął całą Polską. 25-latek zmarł na komisariacie we Wrocławiu przed rokiem, jednak dopiero ujawnienie nagrania poruszyło opinię publiczną i przyczyniło się do zwolnień w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Zdjęcie ze strony KGP

Szczegóły sprawy w reportażu TVN

Młody mężczyzna podczas przesłuchania w toalecie wrocławskiego komisariatu został kilka razy rażony prądem z tasera. Wobec Igora Stachowiaka zastosowano paralizator w chwili, gdy miał ręce skute kajdankami, czego zabrania ustawa o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Jak ocenił w „Faktach po faktach” Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, były to tortury.  Sprawę od roku bada prokuratura.

Identyczne jak we wrocławskim komisariacie tasery mają na wyposażeniu policjanci w całej Polsce. – Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy dysponuje jednym taserem – informuje Grzegorz Oleśkiewicz, oficer pasowy. Paralizator wyposażony jest w kamerę. – Urządzenie nie jest przypisane do jednej osoby, prawo do użytkowania ma 24 przeszkolonych funkcjonariuszy. Dyspozycję o przydzieleniu paralizatora wydaje się na takich samych zasadach jak w przypadku broni palnej – dodaje oficer. Taser jest na wyposażeniu komendy od półtora roku. Dotychczas nie był jeszcze używany.

/asz/

Poprzedni artykułWymusił pierwszeństwo przejazdu [FOTO]
Następny artykułPiłkarki z „trójki” na trzecim stopniu podium