Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Blisko 100 uczniów z Polski i Niemiec w Krzyżowej

Blisko 100 uczniów z Polski i Niemiec w Krzyżowej

0

Kilkudniową przygodę w Krzyżowej rozpoczęło wczoraj blioko 100 uczniów polskich i niemieckich szkół. Młodzież do 24 maja będzie uczestniczyła w warsztatach, które nie tylko pozwolą im lepiej poznać siebie i kulturę swoich sąsiadów, ale przede wszystkim pomogą odkryć wyjątkową historię Krzyżowej i skomplikowane relacje polsko-niemieckie.
W Krzyżowej rocznie odbywa się około 200 projektów międzynarodowych. Ale wizyty grup tak licznych, jak ta, która przyjechała wczoraj do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, nie są częste.

Tym razem Krzyżową odwiedziło blisko 100 uczniów z dwóch szkół: Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie oraz Humboldtschule Hannover, Gymnasium für Mädchen und Jungen. Obie uczelnie realizują wymiany w Krzyżowej już systematycznie od 3 lat, a niemieckie gimnazjum korzysta z oferty MDSM już od ponad 10 lat.

Program wymiany jest wyjątkowo intensywny. Młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach, które nie tylko pozwolą im lepiej poznać siebie i kulturę swoich sąsiadów, ale przede wszystkim pomogą odkryć wyjątkową historię Krzyżowej i skomplikowane relacje polsko-niemieckie.

W edukacji pozaformalnej ważne są zróżnicowane sposoby przyswajanie wiedzy. Zajęcia odbywają się więc w różnych przestrzeniach przy wykorzystaniu nowatorskich metod edukacyjnych. Dlatego młodzież będzie przebywać nie tylko w Krzyżowej. W ramach programu pojadą również do Muzeum w Gross-Rosen, zwiedzą zamek Książ, sztolnie oraz Wrocław.

Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej to największa w Polsce instytucja tego typu. Zaplecze konferencyjno-szkoleniowe oraz międzynarodowa kadra pedagogiczna czyni MDSM bardzo atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej edukacji. Potwierdzają to liczni partnerzy Fundacji z kraju oraz zagranicy, który regularnie powracają do Krzyżowej ze swoimi podopiecznymi. Najbliższa wymiana szkolna jest tego najlepszym dowodem.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego/

Poprzedni artykułBędzie nowa Dekoria
Następny artykułPiłkarze Polonii-Stali walczą z Bystrzycą [RELACJA LIVE]