Strona główna 0_Slider 5 maja świdniczanie czytają Konstytucję

5 maja świdniczanie czytają Konstytucję

0

Już jutro, 5 maja w samo południe na skwerze przed Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej rozpocznie się akcja wspólnego czytania Konstytucji RP. – Wolność słowa, wolność zrzeszania się, równość wobec prawa, niezależność sądów, a może trójpodział władz, czy prawo decydowania o życiu osobistym? Które z zasad wyrażonych w naszej Konstytucji są ci najbliższe? Przyjdź i wyraź głośno swoje przywiązanie do wartości, które są w Konstytucji zapisane, a których często tak nie doceniamy – zachęca radny Marcin Paluszek, pomysłodawca wydarzenia.

Jak przypomina radny, Ustawa Zasadnicza uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997, zatwierdzona w referendum ogólnokrajowym w maju 1997 roku jest fundamentem demokratycznego państwa prawa i gwarancją wolności i równości wszystkich obywateli Polski. W preambule zostały określone wartości priorytetowe dla polskiego społeczeństwa, które wprowadzone w życie decydują o harmonijnym funkcjonowaniu państwa polskiego. Wartości te, wśród których wymieniono poszanowanie wolności i sprawiedliwości, dialog społeczny, rzetelność i sprawność działania instytucji publicznych, poszanowanie i umacnianie praw obywatelskich i ich wspólnot, leżą u podstaw wszystkich spisanych w Konstytucji praw.

– Obserwując narastającą w obecnych czasach postawę prezentowaną przez wiele środowisk w naszym kraju, które usiłują deprecjonować te wartości, jako świdniczanin oraz Radny wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną, chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom Świdnicy, że poszanowanie dla zapisanych w Ustawie Zasadniczej praw, wolności, ale także obowiązków jest podstawą naszego codziennego funkcjonowania – dodaje radny Paluszek.

Miejsce, które wybrano do wspólnego czytania – skwer obok Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej, nie jest przypadkowe. Organizatorom zależy na tym, by podkreślić rolę Konstytucji w codziennym życiu Polaków. Do czytania i wyrażania opinii zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, nie zabraknie też przedstawicieli różnorodnych środowisk: oświatowego, samorządowego, sędziowskiego, dziennikarskiego.

Podczas czytania Konstytucji rozstrzygnięty zostanie także konkurs plastyczny dla uczniów świdnickich szkół po nazwą „Świdniczanie czytają Konstytucję-to już 20 lat!”. Wszystkie prace plastyczne będą prezentowane podczas całego wydarzenia na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają również najnowsze wydanie Ustawy Zasadniczej w formie książkowej.

Dotychczas do czytania zgłosiło się 30-tu chętnych, ale każda osoba, która wyrazi taką chęć, będzie mogła dołączyć. Jeżeli pogoda będzie niesprzyjająca, akcja zostanie przeniesiona do siedziby MBP przy ul. Franciszkańskiej 18.

/opr. red./