Strona główna 0_Slider Świdniccy sędziowie włączają się do symbolicznego protestu

Świdniccy sędziowie włączają się do symbolicznego protestu

13

Przerwą rozprawy i w południe spotkają się na zebraniu, zwołanym przez prezesa. Sędziowie Sądu Okręgowego w Świdnicy włączają się do symbolicznego protestu przeciwko planowanym zmianom dotyczącym Krajowej Rady Sądowniczej.

Podobne zebrania będą organizowane już dzisiaj, 20 kwietnia przez sądy w całym kraju, a włączenie się do akcji SO w Świdnicy potwierdziła rzeczniczka, sędzia Agnieszka Połyniak. W ten sposób sędziowie chcą wyrazić jedność całego środowiska wobec planowanych zmian, które zmierzają do ograniczenia suwerenności sędziów i niezawisłości sądów. Sędziowie nie godzą się podporządkowaniu sądów politykom.

Projekt rządu zakłada odwołanie obecnej Krajowej Rady Sadownictwa i powołanie nowej, do której 15 sędziów miałby wybierać sejm na wniosek marszałka lub grupy 50 posłów. W tej chwili o tym, kto znajdzie się w KRS decydują wyłącznie sądy. Krajowa Rada Sądownicza i samorządy sędziowskie sprzeciwiają się planowanym zmianom, wskazują na ich niezgodność z Konstytucją RP i zagrożenie uzależnienia sędziów od politycznych wpływów.

/asz/