Strona główna 0_Slider Świdnica na niebiesko czyli Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Świdnica na niebiesko czyli Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

0

W niedzielę Świdnica oficjalnie zaświeci na niebiesko dla autyzmu. 2 kwietnia Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy organizuje obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, które rozpoczną się o godz. 12:00 w Galerii Świdnickiej. A już dzisiaj warto obejrzeć film, poświęcony dzieciom z zaburzeniami autyzmu.

Na zdjęciu Gosia Mazur, bohaterka filmu.

W Galerii świdnickiej  będzie można uzyskać informacje na temat zaburzeń oraz wsparcia psycho-pedagogicznego od wykwalifikowanych w tym kierunku osób. Przewidzianych jest wiele atrakcji, gry i zabawy oraz publikacja filmu. Tego dnia warto dodać niebieski kolor do ubrania i wyrazić swoje wsparcie oraz zrozumienie. Patronat honorowy nad obchodami w Świdnicy objęła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju diagnozowanym coraz częściej, niestety większość z nas wciąż nie potrafi odpowiedzieć na pytanie „Czym jest autyzm?”. “Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie.” pod taką nazwą trafił właśnie do sieci film o autyzmie, który powstał we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Świdnicy. Ten nowoczesny kompleks placówek na co dzień pomaga autystom i ich rodzicom oraz obserwuje problemy z jakimi się zmagają. Jednym z nich jest brak świadomości otoczenia.

Dwuminutowy film pokazuje zaburzenia z perspektywy autystycznego dziecka. Gosia, która jest bohaterką historii i podopieczną ZSS, odkrywa przed nami swoje wyzwania. Podczas nagrania poznajemy charakterystyczne dla autystyka zachowania, takie jak brak akceptacji zmian w otoczeniu, skłonność do rutyny, czy nadwrażliwość na bodźce zmysłowe. Pomoc i akceptacja otoczenia są niezwykle ważne dla samych autystyków, jak i ich rodzin.

Adrianna Lisowska