Strona główna 0_Slider Spacerowa zapomniana przez wszystkich?

Spacerowa zapomniana przez wszystkich? [FOTO]

12

Przed otwarciem Centrum Przesiadkowego ulica Spacerowa w Świdnicy pełniła przez dłuższy czas rolę tymczasowego dworca autobusowego. Dwa lata temu znów stała się mało uczęszczanym traktem i – jak alarmuje czytelniczka Swidnica24.p – bardzo brudnym miejscem.

– Odkąd przenieśli PKS na ul.Kolejowa ta ulica została zapomniana przez miasto. Nie będę pisała o stanie nawierzchni ulicy,która jest w opłakanym stanie ale o tym jak wygląda chodnik,którym nie da się przejść nie potykając o śmieci, butelki po różnego rodzaju alkoholach.To nie chodnik, a śmietnisko i melina. Mieszkam na Kolejowej i codziennie chodzę z psem na spacer do pobliskiego parku wiec ten widok mam na co dzień i z dnia na dzień jest coraz gorzej – zaalarmowała pani Dorota.

Chodnik, którego sprzątanie leży w gestii miasta, został oczyszczony ze śmieci, ale brud wcale nie zniknął. Butelki, rozerwane worki, a nawet lodówka dalej znajdowały się na Spacerowej. Jak informuje Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy, chodzi o te miejsca, których sprzątnie należy do właścicieli nieruchomości. – Obowiązkiem właścicieli nieruchomości zabudowanych na tym terenie jest utrzymanie porządku i czystości przed nimi. Pracownicy Urzędu Miejskiego przypomnieli i poinformowali właściwe podmioty o tym obowiązku. Chodniki zostaną przez nich posprzątane – zapewnia rzeczniczka Urzędu Miejskiego.  Niestety, Magdalena Dzwonkowska nie odpowiedziała na pytania, dotyczące częstotliwości sprzątania tych chodników na ul. Spacerowej, które są w gestii miasta.

Obowiązek sprzątania chodnika przylegającego do nieruchomości reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciele muszą sprzątać śnieg, błoto, lód i inne zanieczyszczenia. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi grzywna, ale konsekwencje mogą być poważniejsze, jeśli dojdzie do wypadku, spowodowanego brakiem dbałości o chodnik. Obowiązki nie dotyczą natomiast remontów. To zadanie należy do właściciela terenu, na którym jest chodnik.  W przypadku Spacerowej – do miasta.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński