Strona główna 0_Slider Ścisłe umysły otwarte na literaturę

Ścisłe umysły otwarte na literaturę [FOTO]

0

Przyszłość wiążą z praktycznymi dziedzinami życia, ale pokazują, że przyszyli inżynierowie i fachowcy w branży mechanicznej czy motoryzacyjnej mają umysły otwarte także na piękne słowo. Po raz trzeci w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy realizowany jest projekt „Poczytaj (w) Mechaniku”, a jego integralną częścią stało się dzisiejsze Przedpołudnie z książką. W roli głównej wystąpił reportaż.

Projekt realizowany jest przez trzy pasjonatki literatury, wspierane przez pozostałych nauczycieli. Paulina Chudy, Helena Pietrzak, Dorota Szymik szukają „haczyka” na uczniów, by jak najczęściej sięgali po książki, zwłaszcza, że szkolny księgozbiór nie ogranicza się do lektur i żelaznych pozycji. Jednym ze sposobów jest wspólne czytanie wybranych fragmentów książek, reprezentujących różne gatunki literackie. Dzisiaj bohaterem spotkania był reportaż. Ze swadą poranne czytanie prowadzili Emilia Kulig i Bartek Boguń, a uczestniczy usłyszeli fragmenty „Laski nebeskiej” Mariusza Szczygła, „Śród żywych duchów” Małgorzaty Szejnert, „Miedzianki” Filipa Springera i „Angoli” Ewy Winnickiej. Jak się okazuje, wszystkie te reportaże są dostępne na półkach biblioteki w Mechaniku. Warto podkreślić, że poranne czytanie stało się okazją do zaprezentowania pasji utalentowanych uczniów. W rolę lektorów wcielili się m.in. Michał Pęczyński, uczestnik wielu konkursów historycznych i recytator oraz Szymon Dominicki, miłośnik fantastyki. Szczególne poruszenie widzów wzbudził fragment czechofilskiego reportażu Mariusza Szczygła, który wybrała i przeczytała Helena Pietrzak. Projekt od początku wspiera medialnie Swidnica24.pl, nie mogło więc zabraknąć również naszej obecności.

Spotkanie zakończyła prezentacja filmowej relacji projektu, który z okazji Roku Szekspirowskiego przeprowadziła klasa 3T.

Jak podkreśla jedna z organizatorek czytania w Mechaniku, pomysł na niezbyt długie spotkania, podczas których prezentowane są atrakcyjne fragmenty utworów literackich, to udany i sprawdzony pomysł na promowanie nawyku sięgania po książkę.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykuł60 tysięcy złotych na pomysły mieszkańców
Następny artykułUdany debiut Pietrzyka i Kupca w 45. Rajdzie Świdnickim Krause [FOTO]