Strona główna Wydarzenia Świebodzice Pomoc dla rodzin z zawalonej kamienicy

Pomoc dla rodzin z zawalonej kamienicy

0

Rozpoczęły się remonty lokali dla rodzin, które straciły dach nad głową w wyniku katastrofy budowlanej w Świebodzicach. Jedno mieszkanie dla kobiety z synem, która wkrótce wyjdzie ze szpitala, jest już gotowe. Ponadto ruszyła wypłata zasiłków dla rodzin poszkodowanych w wysokości 6 tys. zł. Trwa również zbiórka rzeczy w Ośrodku Pomocy Społecznej.
Do katastrofy budowlanej doszło w sobotę, 8 kwietnia w Świebodzicach. Przed godz. 9.00 okoliczni mieszkańcy usłyszeli potężny wybuch. Siła była tak wielka, że zniszczyła niemal cały, dwukondygnacyjny budynek. Zamieszkiwało w nim 6 rodzin, jedna w chwili wybuchu znajdowała się na szczęście poza domem.

Akcja ratunkowa zakończyła się w niedzielę, 9 kwietnia, o godz. 7.00 rano. Na razie nie wiadomo jaka była przyczyna zawalenia kamienicy. – Na miejscu pracuje komisja ds. ustalenia przyczyn katastrofy oraz prokurator – informuje Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach

W wyniku zawalenia kamienicy zginęło sześć osób. Cztery są ranne i przebywają w szpitalach w Świebodzicach, Świdnicy i Wrocławiu. – Stan zdrowia trzech osób jest dobry, chłopiec przebywający w szpitalu we Wrocławiu jest nadal w stanie ciężkim, ale stabilnym – mówi Agnieszka Bielawska. W związku z katastrofą burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz ogłosił dziś trzydniową żałobę.

Wszyscy zostali objęci pomocą psychologiczną. Zorganizowano także wsparcie materialne. – Dziś ruszyła wypłata 6.000 zł w formie zasiłków celowych dla rodzin poszkodowanych – powiadamia rzecznik UM w Świebodzicach. Rozpoczęły się także remonty lokali dla rodzin. które straciły dach nad głową. – Jedno mieszkanie jest praktycznie już gotowe. Przeznaczone jest ono dla poszkodowanej kobiety z synem, która niebawem wychodzi ze szpitala. Pozostałe rodziny nie zgłosiły na razie pilnej potrzeby objęcia lokalu, dlatego w tym wypadku rozpoczynamy spokojne przygotowania tych mieszkań – stwierdza Agnieszka Bielawska.

Ponadto trwa zbiórka rzeczy w Ośrodku Pomocy Społecznej. – Prosimy o przekazywanie tylko nowych rzeczy. Ubrania w tej chwili nie są potrzebne. Najlepiej zadzwonić pod podane numery i dopytać się, jaka pomoc jest niezbędna – informuje rzecznik UM w Świebodzicach. Numery telefonów do OPS w sprawie przekazywania darów rzeczowych to 74 666 95 88, 666 95 83, 666 95 85, 666 99 28. Placówka czynna jest w godzinach od 7.30 do 15.30.

Rodziny poszkodowane można wesprzeć również wpłacając darowizny, z dopiskiem: POMOC DLA OSÓB POSZKODOWANYCH w KATASTROFIE BUDOWLANEJ, na specjalnie konto: PL 70 1600 1462 1016 7846 2000 0006.

Dla przelewów zagranicznych:  IBAN  PL 70 1600 1462 1016 7846 2000 0006. SWIFT CODE:  PPARPLPKXXX

 

Poprzedni artykułPięć goli w meczu AKS-u
Następny artykułDziałania ekologiczne czy akcja propagandowa władz miasta?