Strona główna 0_Slider O czym pamiętać przed świąteczną podróżą?

O czym pamiętać przed świąteczną podróżą?

0

Zbliżają się święta Wielkanocne, a co za tym idzie jest to czas spędzany wspólnie z rodziną. Nie wszyscy jednak mają swoje rodziny na miejscu i muszą przebyć daleką podróż, aby zobaczyć się z bliskimi.  Są i tacy, którzy w tym czasie wybierają się za granicę. Jak przygotować się i o czym pamiętać w dalekiej podróży?


Zrób to sam!

Na pewno warto znaleźć czas na odwiedzenie mechanika, który sprawdzi stan samochodu, ale są elementy, które możemy skontrolować sami – płyny, oświetlenie, opony. Przed każdą dalszą podróżą należy koniecznie sprawdzić poziom płynu chłodniczego i oleju. Oba można bez kłopotu kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym w okolicy albo na stacji benzynowej. W Polsce obowiązuje przepis nakazujący całodobową jazdę na włączonych światłach mijania, dlatego też warto mieć ze sobą zapasowy zestaw żarówek, które możemy wymienić w przypadku spalenia się którejś z nich, warto kupić specjalny zestaw zapasowy, w skład którego wchodzą również żarówki kierunkowskazów czy też światła stopu.

„Zanim udamy się w drogę należy sprawdzić stan ogumienia w naszym samochodzie. Niezbędnej kontroli należy poddać: ciśnienie w oponach, stan bieżnika, koło zapasowe. Utrzymywanie właściwego ciśnienia gwarantuje bezpieczeństwo podróżowania. Samochody ze zbyt niskim ciśnieniem narażone są na nadmierne rozgrzewanie się opon, a nawet ich wybuch przy jeździe z dużą prędkością. W przypadku wątpliwości co do właściwego poziomu ciśnienia w oponach, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji pojazdu. przed wyjazdem dobrze jest skontrolować też głębokość bieżnika. W tym celu można wykorzystać monetę dwugroszową. Należy wsunąć monetę w rowek bieżnika (koroną orła w dół). Jeżeli widoczna jest cała korona – należy niezwłocznie wymienić oponę. Innym sposobem jest wykorzystanie suwmiarki, długopisu i zapałki. Wystarczy włożyć zapałkę i długopisem zaznaczyć na zapałce głębokość bieżnika, następnie użyć suwmiarki lub linijki i zmierzyć odcinek na zapałce. Jeśli wartość wskazuje poniżej: 3 mm (w przypadku opon letnich), 4 mm (w przypadku zimowych), należy niezwłocznie wymienić ogumienie na nowe. Według przepisów prawa, bieżnik nie powinien mieć mniej niż 1,6 mm głębokości, jednak poniżej 3 – 4 mm opona nie odprowadza efektywnie śniegu, wody błota pośniegowego” – radzą eksperci z Oponeo.pl

Jedziesz za granicę? Ubezpiecz się!

Polisa OC wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela jest ważna na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza struktur, a na liście są Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

„Bardzo istotne jest, aby przed wyjazdem za granicę sprawdzić ważność naszych polis – w szczególności OC Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie, będziemy narażeni na nałożenie kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a w najgorszym wypadku będziemy musieli pokryć wyrządzone przez siebie szkody z własnej kieszeni. Niestety, wysokość odszkodowań, zwłaszcza za granicą, może być bardzo wysoka. Ubezpieczenia autocasco (AC) nie jest obowiązkowe, może natomiast być nieocenione podczas zagranicznej podróży. AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy samochodu nawet w sytuacji, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy czy też w przypadku zdarzeń od nas zupełnie niezależnych. W zależności od wybranego wariantu, chroni nas zarówno przed drobnymi szkodami (stłuczki, działalność wandali), jak i większymi, obejmującymi całą wartość samochodu (np. pożar, poważny wypadek).” – tłumaczy axadirect.

Przepisy nie wszędzie takie same

Co kraj, to obyczaj. W każdym kraju UE przepisy są inne, warto więc zabezpieczyć się przed zbędnymi kosztami i mandatami za granicą! Przedstawiamy, o czym należy pamiętać w podróży do poszczególnych krajów na święta Wielkanocne.

Czechy:
– Zapasowy zestaw żarówek, zapasowe bezpieczniki, apteczka+rękawice gumowe, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, klucz do kół, kamizelka, podnośnik

Niemcy:
– Zapasowy zestaw żarówek, apteczka+rękawice gumowe, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka, gaśnica

Austria:
– Kamizelka, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, tabliczka o ograniczeniu prędkości.
UWAGA: za brak podstawowego wyposażenia i/lub zły stan techniczny auta kierowca narażony jest na bardzo wysoki mandat lub nawet zatrzymanie samochodu.

Szwajcaria:
– Trójkąt ostrzegawczy

Francja:
– Trójkąt ostrzegawczy, zabezpieczenie antywłamaniowe, zapasowe żarówki, zewnętrzne lusterko wsteczne, kamizelka, plakietka o ograniczeniu prędkości, apteczka- zalecana

Słowacja:
– Zapasowe żarówki, zapasowe bezpieczniki, apteczka, trójkąt, koło zapasowe, klucz do kół, kamizelka, podnośnik, linka holownicza, UWAGA: kamizelka musi być przewożona w kabinie pasażera, nie w bagażniku.

Zebrał Przemysław Skawiński, praktyka studencka

Poprzedni artykułTydzień do startu Raju Świdnickiego Krause [LISTA ZAŁÓG]
Następny artykułWywiało śmieci z wysypiska [FOTO]