Strona główna 0_Slider Najmłodsi dla niewidomych kolegów zebrali blisko 6 tys. zł

Najmłodsi dla niewidomych kolegów zebrali blisko 6 tys. zł [FOTO]

0

Blisko 6 tys. zł uczniowie świdnickich podstawówek zebrali w tegorocznej akcji charytatywnej „Pan Hilary to ja i ty”. Dzieciaki wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem, by pomóc swoim niewidomym oraz niedowidzącym rówieśnikom.- Rośniemy w dumę, że dzieci potrafią się dzielić i chcą pokazać swoje dobre oraz ogromne serce – stwierdziła dziś na finale dyrektor szkoły Danuta Sekuła.

Inicjatywa „Pan Hilary to ja i ty” wymyślona została w 2013 roku i stała się ważnym elementem w pracy wychowawczej Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSO „Bliżej Dziecka”. – Projekt ma na celu uwrażliwienie najmłodszych i pokazanie im, że niewidomi są wśród nas. W tej chwili w świdnickim kole Polskiego Związku Niewidomych jest pod opieką 10 dzieci, w tym dwójka niewidomych – mówi wicedyrektor szkoły Joanna Gomułka. Inspiracją do organizacji międzyszkolnej inicjatywy był wiersz „Okulary” Juliana Tuwima. Biorą w niej udział dzieci z klas 0-III szkół podstawowych.

Akcja rozpoczęła w lutym. Do projektu zgłosiły się praktycznie wszystkie świdnickie podstawówki – SP 1, SP 4, SP 6, SP 8, SP 105, SP 315, NKSP Caritas oraz NSP „Bliżej Dziecka“. W ramach charytatywnego przedsięwzięcia organizowany jest konkurs w czterech kategoriach – plastyczna, recytatorska, sportowa oraz zbiórka charytatywna.

Konkurs plastyczny w tym roku odbył się pod hasłem „Niewidomi wśród nas“. Zgłoszono około 80 prac z różnych szkół. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić 12 uczniów. Prace od 8 maja, przez tydzień, będą prezentowane na wystawie w Wieży Ratuszowej w Świdnicy.

W poniedziałek, 24 kwietnia rozegrał się konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział w nim 29 dzieci, które recytowały wiersze do wyboru – Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Wyłoniono 12 laureatów. Dzieci świetnie sobie poradziły i zaprezentowały tak naprawdę przedstawienia – opowiada Joanna Gomułka.

Trzecia konkurencja – sportowa odbyła się dziś podczas finału akcji. – Są to różne zabawy, które mają pokazać, na jakie trudności napotykają dzieci niewidome. Wśród zadań są chociażby gry z zawiązanymi oczami czy układanki. Rywalizacja jest przeznaczona dla uczniów klas III – tłumaczy wicedyrektor szkoły. W tym roku uczestniczyło w konkurencjach 42 uczniów. Na pierwszym miejscu była SP nr 4, na drugim – SP nr 1, a na trzecim – SP nr 8.

Najważniejszą konkursową kategorią jest zbiórka charytatywna. – Szkoły zorganizowały zbiórkę pieniędzy na bardzo szlachetny cel – pomoc dla potrzebujących, pokrzywdzonych przez los, ale czujących się świetnie w naszym otoczeniu – mówiła Danuta Sekuła. Dzieciaki prześcigały się w pomysłach. – W naszej szkole każda klasa otrzymała zadanie zbiórki pieniędzy. Wśród zorganizowanych akcji odbyły się chociażby kiermasze ze zrobionymi przez dzieci rękodziełami czy pchle targi. Sprzedawaliśmy także upieczone przez rodziców i dzieci ciasta, popcorn czy galaretki, które stały się przebojem w naszej szkole – wymienia Joanna Gomułka.

Wspólnymi siłami dzięki zaangażowaniu dzieci, rodziców i nauczycieli dla niewidomych kolegów udało się zebrać rekordową kwotę 5 983, 62 zł. Symboliczny czek został wręczony prezesowi Świdnickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących Stanisławowi Czernikowi. – Chcemy wspomóc w zakupie niezbędnych sprzętów. Być może komputera specjalistycznego najbardziej potrzebującym dzieciom, niedowidzącym lub niewidomym – stwierdziła dyrektor szkoły. – Bardzo dziękuje szczególnie najmłodszym dzieciaczkom za zebranie tych pieniędzy – wyraził swoją wdzięczność Stanisław Czernik.

Najwięcej z całej kwoty, bo 2 846,60 zł uzbierała Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO „Bliżej Dziecka” za co otrzymała statuetkę „Hilary 2017” zaprojektowaną przez świdnickich artystów plastyków Magdalenę i Andrzeja Kucharskich.

Podczas finału laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. Wyróżnienia wręczali – wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej UM w Świdnicy Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Edukacji UM w Świdnicy Tadeusz Niedzielski radny Mariusz Kuc. Podobnie jak w roku ubiegłym Urząd Miejski dofinansował zakup nagród dla uczestników konkursu.

Finał akcji charytatywnej uświetniły występy muzyczne – zespołu „Promyki“ oraz uczniów szkoły, a także prezentacje recytatorskie zwycięzców i wyróżnionych w konkursie.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowicka

Poprzedni artykułCiężarówka wymusiła pierwszeństwo na motorowerzyście
Następny artykułSwidnica24.pl z rekordowym wynikiem. Dziękujemy!