Pyszne, zdrowe i kolorowe dania idealne na śniadania, podwieczorki i kolacje przygotowywali wczoraj uczestnicy drugich już warsztatów kulinarnych „Aby jedzenie przyniosło zdrowie”. Oprócz wspólnego przyrządzania posiłków nie tylko dla cukrzyków, nie zabrakło degustacji. Prawdziwą furorę robiły chociażby smalec z fasoli, sałatka śledziowa z komosą ryżową i granatem czy wrapy pełnoziarniste z łososiem wędzonym.
Cykl spotkań obejmujących trzy warsztaty kulinarne „Aby jedzenie przyniosło zdrowie” w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy zorganizowało funkcjonujące od marca tego roku Świdnickie Stowarzyszenie Diabetyków „DIABETYK”. Pierwsze spotkanie ostało zorganizowane 16 marca. Uczestnicy dowiedzieli się o m.in. prewencji cukrzycy, „Indeksu Glikemicznego” czy dieto terapii z uwzględnianiem zasad prawidłowego żywienia i wykazu produktów spożywczych. Zdobytą wiedzę zastosowali wczoraj, przygotowując wspólnie śniadania, podwieczorki i kolacje. Przepisy dla diabetyków, ale nie tylko dla nich, przygotowała prowadząca warsztaty wrocławska dietetyczka Patrizia Polańska.
– Podstawą posiłków muszą być warzywa, szczególnie surowe. Im warzywo jest bardziej ugotowane, tym większe są skoki cukru we krwi. Następnie pełnoziarniste produkty, jak chociażby chleb z gryki, tortille pełnoziarniste czy komosa ryżowa, których używaliśmy na warsztatach. Dodatkowo produkty białkowe. My na zajęciach mieliśmy na przykład śledzie, serki twarogowe czy nasiona i orzechy. To wszystko w połączeniu ma tworzyć zbilansowany posiłek – mówi Patrizia Polańska. Kuchnia diabetyka pozbawiona jest chociażby cukrów prostych.
– Węglowodany proste powodują najszybsze skoki cukru we krwi. Natomiast węglowodany złożone są dłużej trawione i nie powodują gwałtownego wzrostu cukru. Najlepiej, by połączyć węglowodany ze spowalniaczami, czyli białkiem obecnych w produktach mlecznych, pochodzenia mięsnego i roślinnych m.in. nasiona roślin strączkowych. Drugim spowalniaczem jest tłuszcz, głównie roślinny, w postaci chociażby olejów. Natomiast trzecim spowalniaczem są warzywa. Taka kompozycja naszego dania gwarantuje nam sytość na trzy godziny i stopniowy wzrost cukru we krwi – dodaje.
Wśród zaproponowanych wczoraj przepisów nie tylko dla diabetyków znalazły chociażby pasta z groszku, smalec z fasoli, lekkie, jogurtowe sosy do moczenia warzyw, sałatka śledziowa czy wrapy z łososiem. Na słodko uczestnicy warsztatów przyrządzali krem czekoladowy czy owsiankę na wodzie z makiem. Na koniec każdy miał okazję skosztować przygotowanych dań. Było pysznie, kolorowo i zdrowo.
Ostatnie warsztaty z cyklu „Aby jedzenie przyniosło zdrowie” zaplanowane są w maju. Tym razem uczestnicy wydarzenia poznają przepisy na obiady i desery.
„Warsztaty kulinarne – aby jedzenie przyniosło zdrowie” zostały dofinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz Miasta Świdnicy.
Tekst i zdjęcia: AN
Wybrane przepisy
*Smalec z fasoli (ok. 12 porcji)
4 puszki białej fasoli
4 cebule
olej rzepakowy
liście laurowe, ziele angielskie/ jałowiec
Sposób przyrządzenia: Opłukać fasolę pod bieżącą wodą i zblendować. Cebulę pokroić w kostkę i dusić pod przykryciem na patelni na oleju rzepakowym z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Cebulę wymieszać ze zblendowaną fasolą, doprawić majerankiem i pieprzem.
*Pasta z groszku (ok. 12 porcji)
4 puszki zielonego groszku
4 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
przyprawy
Sposób przyrządzania: Pod bieżącą wodą dobrze wypłukać groszek. Zblendować go wraz z niewielką ilością wody, czosnkiem i przyprawami – kurkumą i pieprzem. Przechowywać w lodówce.
*Wrap z łososiem/szynką i warzywami (4 porcje)
1 opakowanie pełnoziarnistej tortilli
1 słoik Pesto
łosoś wędzony 100g + 200 g szynki
pomidorki koktajlowe
papryka czerwona
rukola +4 liście sałaty lodowej
Sposób przyrządzania: Placek posmarować Pesto, nałożyć na dwa placki po 2 plastry łososia i na dwa kolejne – szynkę. Do każdej połówki placka włożyć skrojone pomidorki, liście sałaty, paprykę w plastrach. Ciasto zwinąć w rulonik i pokroić na mniejsze kawałki. Wbić na każdy grubszy plaster wykałaczkę.
* Sałatka śledziowa (4 porcje)
2 czerwone cebule
120g kaszy quinoa (komosa ryżowa)
90g marchwi (2 szt.)
4 płaty śledziowe matjas
papryka czerwona
100g rukoli
1 szt. granatu
Pieprz, kurkuma, tymianek, papryka wędzona
Sposób przyrządzania: Ugotować kaszę według instrukcji na opakowaniu. Umyć śledzie pod bieżącą wodą, skroić. Zetrzeć marchewkę, paprykę i skroić cebulę. Wymieszać z rukolą. Można dodatkowo skropić oliwą i cytryną. Doprawić. Na wierzch nałożyć ziarna granatu.
*Owsianka na wodzie z makiem (2 porcje)
8 łyżek płatków owsianych
2 łyżki maku niebieskiego
2 pomarańcze
cynamon
2 łyżeczki słonecznika
Sposób przyrządzania: Płatki i zmielony mak zalać wrzątkiem. Poczekać, aż wchłoną wodę. Wymieszać z cynamonem. Na wierzch nałożyć cząstki pomarańczy i posypać podprażonym na suchej patelni słonecznikiem.
*Krem czekoladowy (2 porcje)
200g migdałów (mogą być płatki)
2-3 łyżki gorzkiego kakao
cynamon
1-2 łyżki ksylitolu
Sposób przyrządzania: Podprażyć płatki na suchej patelni i zblendować na gładki mus. Dodać kakao, cynamon i ksylitol. Zjeść z kalarepą.