Strona główna 0_Slider Kolejny zastrzyk finansowy na odnowę kamienic w Świdnicy

Kolejny zastrzyk finansowy na odnowę kamienic w Świdnicy [FOTO]

0

Milion 275 i pół tysiąca złotych przeznaczyła świdnicka Rada Miejska na dotacje, które pomogą wspólnotom i parafiom odnowić kolejne zabytkowe obiekty. Najwięcej środków trafi na remonty dachów i elewacji kamienic w centrum miasta.

Dotacje w wysokości do 80% wartości zadania przyznawane są na wniosek właścicieli obiektów. W tej edycji złożono 19 takich wniosków, środków wystarczyło na 16, ale jak zapewniła podczas ostatniej sesji Rady miejska konserwator zabytków Barbara Sawicka, będą prowadzone starania o fundusze na wsparcie także ostatnich trzech remontów.

Najwięcej otrzyma wspólnota przy ul. Łukowej 2. 200 tysięcy złotych to już kolejna dotacja na renowację kamienicy, o której zrobiło się głośno dwa lata temu. Okazało się, że jest unikatem w skali Polski i z tego względu wymaga szczególnych prac konserwatorskich, które pozwolą zachować i odpowiednio wyeksponować zarówno gotyckie, jak i renesansowe detale. Dotychczas miasto wyłożyło z budżetu 187 tysięcy złotych, środki przekazali także wojewódzki konserwator zabytków i samorząd województwa. Radni nie kryli zaniepokojenia tak dużymi kwotami i poprosili o przygotowanie szczegółowego rozliczenia inwestycji.

Świdnicki Rynek i przyległe ulice są niezwykle bogate w pięknie dekorowane kamienice, a ich odnowienie to często koszt kilkuset tysięcy złotych. Często zadania dzielone są na kilka etapów, a wspólnoty zaciągają wieloletnie pożyczki. Bez wsparcia miasta prawdopodobnie wiele z tych obiektów w najbliższym czasie nie doczekałoby się odnowienia.

Radni po raz kolejny dopytywali, dlaczego nie jest remontowana kamienica przy ulicy Pułaskiego 24, nazywana świdnicką perłą baroku. Jak wyjaśniła miejska konserwator, wspólnota nigdy nie ubiegała się o dotację, a bez wniosku właścicieli miasto nie może przekazywać pieniędzy. Barbara Sawicka zadeklarowała, że napisze do każdego z właścicieli kamienicy list, w którym przedstawi możliwości pozyskania dotacji i wsparcia przy przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.

W tym roku dotacje ułatwią odnowienie elewacji i dachów kolejnych kamienic przy ulicy Grodzkiej – nr 19 i 20, w Rynku – nr 15, 2 i 31, na ulicy Komunardów, Pułaskiego. Część dotacji została przeznaczona na wykonanie dokumentacji do planowanych remontów. Po 150 tysięcy złotych otrzymały parafie katedralna i ewangelicka na prace konserwatorskie we wnętrzach katedry i Kościoła Pokoju.

/asz/

Kamienica Grodzka 19:

Kamienica Grodzka 20 (kamienica w środku):

Kamienica Rynek 15 (kamienica w środku):

Kamienica Rynek 31 (kamienica z zielona elewacją):

Kamienica Łukowa 2 (kamienica narożna):

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania, kolejny odcinek [FOTO]
Następny artykułWygrana z Żagwią, czas na Bochnię