Strona główna 0_Slider Jest wsparcie na renowację kolumny św. Trójcy i innych zabytków

Jest wsparcie na renowację kolumny św. Trójcy i innych zabytków

0

Ponad 200 tysięcy złotych trafi do powiatu świdnickiego z tegorocznej puli samorządu województwa dolnośląskiego na renowację zabytków. Odnowienia doczekają się m.in. dwie rzeźby ze świdnickiego Rynku – kolumna św. Trójcy i figura św. Floriana z narożnika dawnego ratusza.

Zdjęcie pochodzi z blogu „Małki w Europie”

Marszałek województwa Cezary Przybylski ogłosił listę 146 zabytków z Dolnego Ślaska, które otrzymają dotacje na prace renowacyjne i konserwatorskie. Akceptacji doczekało się także 8 wniosków z powiatu świdnickiego.

Dwie dotacje otrzyma gmina miasto Świdnica. 20 tysięcy złotych samorząd województwa przekaże na odnowienie jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków ze świdnickiego Rynku, kolumny św. Trójcy. Rzeźba z czerwonego piaskowca powstała w II połowie XVII wieku,a jej fundatorem był starosta świdnicko-jaworski Joachim von Sinzendorf. Kolejne 20 tysięcy złotych zostało przeznaczone na prace konserwatorskie przy rzeźbie św. Floriana, umieszczonej w narożniku dawnego ratusza. rzeźba pochodzi z 1720 roku, a jej autorem był  świdnicki mistrz Georg Leonhard Weber.

Zdjęcie z archiwum Swidnica24.pl

Dotacje otrzymały dwie świdnickie parafie. Rzymskokatolicka parafia katedralna 25 tysięcy złotych na prace konserwatorskie przy schodach i posadzce Dolnej Kaplicy Mariackiej w katedrze, a parafia ewangelicko-augsburska na renowację dwóch epitafiów i kartusza herbowego z Kościoła Pokoju.

Środki na odnowienie ołtarzy, obrazów, dachów i elewacji trafia także do kościołów w Olszanach, Rusku i Rogoźnicy.