Strona główna Temat dnia II bitwa Świdnickiej Wojny Piwnej – sobota – Multipub Biała Dama

II bitwa Świdnickiej Wojny Piwnej – sobota – Multipub Biała Dama

0

Już w najbliższą sobotę odbędzie się II bitwa Świdnickiej Wojny Piwnej. Tym razem piwowarzy domowi przystąpią do walki z piwem w stylu sweet stout.

Nagroda jest niebagatelna – ręka księżniczki i połowa królestwa 😉 Osoby głosujące na najlepsze piwo mogą zgarnąć upominki od sponsorów. Zapraszamy do wspólnej zabawy – bawimy się od 18:00 w Multipubie Biała Dama przy ul. Pułaskiego 16. Przyjdźcie i przekonajcie się, że piwo może być ciekawsze od jasnego przeciętnego eurolagera z wielkich koncernów. Więcej na https://web.facebook.com/BialaDamaMultipub/

Opis stylu sweet stout wg portalu piwo.org

Aromat
Delikatny aromat palonego zboża wraz z kawowymi i/albo czekoladowymi nutami. Często występuje wrażenie kremowej słodkości. Owocowość może być niska do umiarkowanie wysokiej. Dwuacetyl niski lub jego brak. Aromat chmielowy słaby lub brak.

Wygląd
Kolor bardzo ciemno brązowy do czarnego. Może być nieprzejrzysty (jeśli nie, powinien być klarowny). Piana kremowa, żółtobrązowa do brązowej.

Smak
Ciemne palone zbożowe i słodowe smaki dominują w smaku, podobnie jak w dry stout i dostarczają kawowych i/albo czekoladowych smaków. Goryczka chmielowa jest umiarkowana (niższa niż w dry stout). Średnia do wysokiej słodkość (często w wyniku dodatku laktozy) nadaje punkt zwrotny dla palonych cech i goryczki chmielowej i pozostaje do finiszu. Niskie do umiarkowanych estry owocowe. Dwuacetyl niski do brak. Balans jest pomiędzy ciemnymi zbożami/słodami a słodkością, która może być różna, od całkiem słodkiej do umiarkowanie wytrawnej i nieco palonej.

Tekstura
Średnio pełna do pełnej treściwość i kremowość. Nagazowanie niskie do umiarkowanego. Wysoka utrzymująca się słodkość z nieprzefermentowanych cukrów wzmacnia pełność tekstury.

Ogólne wrażenie
Bardzo ciemne, słodkie, pełno treściwe, delikatnie palone ale. Często smakuje jak słodzone espresso.

Komentarz
Gęstość początkowa jest niższa w Anglii, wyższa w wersjach eksportowych i produktów z USA. Odmiany istnieją, w zależności od poziomu pozostałej słodkości, intensywności charakteru palonego i balansu pomiędzy obydwoma odmianami.

Historia
Angielska odmiana stouta. Historycznie znana jako „Milk” (mleko) albo „Cream” (śmietana) stout, ale wymogi prawa takiego nazewnictwa już na to nie zezwalają w Anglii (ale jest akceptowane gdzie indziej). Słowo „milk” pochodzi od użycia laktozy, albo cukru mlecznego jako środka słodzącego.

Surowce
Słodkość w większości Sweet Stout pochodzi od niższego poziomu goryczki niż w dry stout i wyższej zawartości nieprzefermentowanych dekstryn. Laktoza, jako cukier niefermentowalny jest często dodawana, by nadać dodatkową słodkość. Słód pale jako bazowy i można użyć palonego jęczmienia, słodu black (barwiący), słodu czekoladowego, crystal i dodatków niesłodowanych takich jak kukurydza albo syrop melasowy. Powszechnie używana jest wysoko węglanowa woda.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOnoterapia czyli terapeutyczna siła osiołka [FOTO]
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]