Strona główna 0_Slider Wypalanie traw zabija ludzi i zwierzęta. Strażacy mówią: STOP!

Wypalanie traw zabija ludzi i zwierzęta. Strażacy mówią: STOP!

12

W związku z powtarzającym się co roku problemem wypalania traw na terenie powiatu świdnickiego, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy zwracają się z apelem – Nie wypalajcie traw!

Od 27.02.2017 do 05.03.2017 roku w związku z pożarami traw na terenie powiatu świdnickiego strażacy interweniowali już 75 razy, w tym w ostatni weekend aż 36 razy.

Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków, powstających w większości wskutek lekkomyślnych podpaleń. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźnienia i oczyszczenia gleby. Jest to całkowicie błędne myślenie, ponieważ wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym.

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym z palących się w przydrożnych rowach traw, znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Pożary traw angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE,   W TYM PODPALACZE, PRZYPADKOWE OSOBY ORAZ STRAŻACY!

mł. bryg. Jacek Kurczyński
KP PSP Świdnica