Strona główna 0_Slider Wykazali się wiedzą o wodzie

Wykazali się wiedzą o wodzie [FOTO]

0

W Światowy Dzień Wody dzieci i młodzież ze świdnickich szkół wzięły udział w finałowej rozgrywce konkursu ekologicznego „Woda to życie”. Nagrodą główną było przyścienne źródełko wody pitnej, które zostanie zamontowane w każdej ze zwycięskich szkół.
W szkołach podstawowych i gimnazjach od lutego trwał etap eliminacyjny w dwóch dziedzinach: twórczości plastycznej oraz wiedzy o wodzie. Zorganizowane zostały wystawy prac wykonanych przez uczniów, których tematem była woda, jako najistotniejszy składnik życia na naszej planecie. Spośród wszystkich prac, szkolne komisje wybierały cztery najlepsze prace, które reprezentowały szkołę w finale.

Równolegle uczniowie zapoznawali się ze polecanymi źródłami wiedzy, z których organizatorzy korzystali przy układaniu pytań testowych: zestaw pytań wraz z odpowiedziami został wysłany do szkół, jako pomoc przy wyłanianiu szkolnej reprezentacji.

W dniu wielkiego finału zaprezentowano na mini-wystawie najlepsze prace plastyczne, spośród których, jury w składzie Robert Kukla – artysta plastyk, Andrzej Protasiuk – artysta fotografik oraz Jacek Sochacki – prezes ŚPWiK wskazało zwycięzców: w kategorii gimnazjów ex-equo zwyciężyły Gimnazja nr 2 i nr 3, w kategorii szkół podstawowych – SP 8.

Drugim elementem finału był test wiedzy, do którego stanęły trzyosobowe reprezentacje ośmiu szkół. Należało wskazać prawidłowe odpowiedzi na trzydzieści pytań z zakresu chemii, biologii, geografii i ekologii związanych z wodą.

Konkurs pomyślany został jako rywalizacja mająca rozbudzić świadomość ekologiczną uczniów świdnickich szkół oraz jako ogniwo naszej kampanii promującej picie świdnickiej wody wodociągowej, najważniejszego produktu spółki. Konkurs miał przy okazji pokazać, jaka jest percepcja najmłodszych, którzy dopiero kształtują swoje zwyczaje konsumenckie. Im najłatwiej będzie zrozumieć, że bez wody nie ma życia, im najłatwiej będzie można wytłumaczyć, że woda w świdnickim kranie jest zdrowa, a bezpieczeństwo jej spożycia gwarantują działające bez przerwy automatyczne systemy kontroli i monitoringu – powiedział Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK.

Test dla szkół podstawowych i gimnazjów nie sprawił uczniom większych problemów. Ukończyli go przed czasem, dzięki czemu było więcej czasu na pałaszowanie pączków, popijanych wodą z kranu, serwowaną w eleganckich dzbankach.

Po sprawdzeniu testów i zsumowaniu punktacji wyłonieni zostali zwycięzcy: w kategorii gimnazjów bezkonkurencyjni byli uczniowie z Gimnazjum nr 4 a uczniowie Szkół Podstawowych nr 1 i 8 podzielili między siebie zwycięstwo w swojej kategorii.

Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy, i reprezentująca prezesa ŚPWiK Agnieszka Prętkielewicz, wręczyli dyplomy i drobne upominki dla zwycięzców i dyplomy uczestnictwa dla pozostałych uczestników.
Nagroda główna – przyścienne źródełko wody pitnej ze świdnickiego wodociągu, umożliwiające higieniczne, zdrowe i darmowe zaspokojenie pragnienia – zostanie zamontowane w trzech szkołach-laureatkach do końca tego roku szkolnego.

Konkurs został zorganizowany przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji a patronat nad nim objęła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

/Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy/

Zdjęcia: Anna Pawłowska