Strona główna 0_Slider Świdnickie Pomniki Historii. Obejrzyj Katedrę i Kościół Pokoju z góry!

Świdnickie Pomniki Historii. Obejrzyj Katedrę i Kościół Pokoju z góry! [VIDEO]

4

Dzisiaj, 15 marca o 14. 00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpoczęła się uroczystość wręczenia certyfikatów, potwierdzających wpis na listę najcenniejszych polskich zabytków. Są wśród nich dwa obiekty ze Świdnicy – Kościół Pokoju i Katedra.

Prezydent RP wręczył certyfikaty gospodarzom dwóch świdnickich świątyń – Kościoła Pokoju i katedry, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Na zdjęciu z uroczystości m.in. prezydent RP Andrzej Duda, biskup Waldemar Pytel z synami i synową, biskup Ignacy Dec, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, przewodniczący Rady Miejskiej Świdnicy Jan Dzięcielski, poseł Wojciech Murdzek, radni Andrzej Protasiuk i Mariusz Barcicki, minister kultury Piotr Gliński oraz dolnośląska konserwator zabytków Barbara Obelinda. Za udostępnienie zdjęcia dziękujemy Bożenie Pytel.

Lista Pomników Historii do dzisiaj liczyła 60 miejsc i obiektów, wśród których są Biskupin, kopalnia soli w Wieliczce, Hala Stulecia we Wrocławiu, Stare Miasto z Traktem Królewskim i Wilanowem w Warszawie. Mocną reprezentację ma także Dolny Śląsk. Oprócz zabytków Wrocławskich Pomnikami Historii są także Bazylika Mniejsza pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, zespół dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy, twierdza w Srebrnej Górze, młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju i Dolina Pałaców w okolicach Jeleniej Góry.

Na zdjęciu: biskup Waldemar Pytel odbiera certyfikat z rąk prezydenta Andrzeja Dudy

Zabytki rekomenduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o wpisie decyduje Prezydent RP. Znalezienie się na liście ma nie tylko wymiar symboliczny. Pomniki Historii mają dodatkowe preferencje w konkursach na dofinansowanie renowacji ze środków budżetu państwa.

Gratulacje opiekunom obu świdnickich zabytków złożyli posłowie. – Jako parlamentarzyści ziemi świdnickiej serdecznie gratulujemy księdzu prałatowi Piotrowi Śliwce, proboszczowi katedry i księdzu biskupowi Waldemarowi Pytlowi, proboszczowi parafii ewangelickiej, skutecznych starań o uzyskanie tego zaszczytnego miana dla obiektów mających szczególne znaczenie dla kultury. Tytuł Pomnik Historii świadczy o randze i najwyższej wartości zabytku, zapewniając mu szczególną ochronę. Tytuł ten jest przypisywany zabytkom o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury ale i o wysokim stopniu ich zachowania – m.in. piszą Michał Dworczyk, Wojciech Murdzek i Anna Zalewska z PiS w liście przekazanym do mediów.

Jak piękne są oba zabytki, widać także z wysoka:

Kościół Pokoju wraz z enklawą placu Pokoju:

Katedra Świdnicka:

/opr. red./
Nagranie Master-Profit sc. na zlecenie Swidnica24.pl