Strona główna 0_Slider Skromny jubileusz świdnickiej diecezji

Skromny jubileusz świdnickiej diecezji [FOTO]

0

Za otrzymane łaski w trzynastą rocznicę ustanowienia diecezji dziękował biskup świdnicki Ignacy Dec podczas sobotniego nabożeństwa w katedrze. W mszy świętej uczestniczyli m.in. samorządowcy i parlamentarzyści.

W diecezji nigdy nie było hucznych obchodów rocznicowych. I tym razem tylko część homilii biskup pomocniczy Adam Bałabuch poświęcił jubileuszowi. W kontekście rocznicy mówił o ważnych dla diecezji wydarzeniach rozpoczynającego się właśnie czternastego roku od ingresu biskupa – zakończenia peregrynacji figury Matki Boskiej Fatimskiej i planowanej na maj koronacji Matki Boskiej Świdnickiej.

Przypomnijmy:

Ustanowienie diecezji świdnickiej, 24 lutego 2004 roku, było jedną z ostatnich decyzji, jakie powziął przed śmiercią św. Jan Paweł II. Nowa wówczas diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Papież Polak mianował pierwszym biskupem diecezjalnym ks. inf. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca odbyły się 25 marca 2004. W tym samym roku zapadła decyzja o powołaniu Wyższego Seminarium Duchownego. W diecezji działa Instancja Sądu Kościelnego, jest Dom Księży Emerytów, Poradnia Psychologiczna. Wierni mogą także korzystać z pomocy egzorcysty. Wraz z utworzeniem diecezji uaktywniły się środowiska katolickie. Powstały szkoły podstawowe i katolickie gimnazjum. Stowarzyszenia organizują m.in. Kongres Małżeństw, Orszak Trzech Króli oraz Marsz dla życia i rodziny.

/red./