Strona główna 0_Slider Recytacja na najwyższym poziomie

Recytacja na najwyższym poziomie [FOTO]

0

Młodzież doskonale poradziła sobie dziś na Eliminacja Powiatowych Konkursu Recytorskiego „Pegazik” w Świdnicy. Wybrane wiersze i fragmenty prozy wyrecytowało 21 wykonawców. Jury pod wrażeniem było zarówno wysokiego poziomu prezentacji, jak i doboru repertuaru. Laureatami zakwalifikowanym do etapu wojewódzkiego zostali – Oliwia Łuszyńska, Klaudia Wysoczańska, Tomasz Kamionka oraz Karolina Warzecha.
Eliminacje Powiatowe Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” w Świdnicy rozpoczęły się od przesłuchania uczestników w kategorii starsi. W sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury wybrane wiersze i fragmenty prozy zaprezentowało 21 uczniów szkół gimnazjalnych. Młodzież decydowała się na recytacje zarówno znanych poetów oraz prozaików, jak i mniej rozpoznawalnych twórców.

Jury pod wrażeniem prezentacji
Uzdolnionych młodych wykonawców oceniało jury w składzie – Małgorzata Braniecka, animator kultury i wieloletnia dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Violetta Sobczak, sekretarz Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy i instruktor harcerstwa oraz Joanna Chojnowska, nauczyciel pracowni teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. – Jestem mile zaskoczona tym, że z małymi wyjątkami teksty zostały trafnie dobrane do recytatorów. Była spójność, jednolitość oraz przemyślana prezentacja utworów – podsumowuje Joanna Chojnowska. Młodzież prezentowała wysoki poziom artystyczny. – Jestem pod wrażeniem, że recytatorzy na tym etapie nie mają rażących błędów dykcyjnych, a więc wymowy. Trudno było wybrać osoby z tak doborowej kadry – dodaje nauczycielka pracowni teatralnej.

Wyróżnieni i laureaci
Jury przyznało wyróżnienia pięciu uczestnikom konkursu – Dawidowi Michnikowi, Jakubowi Nowakowi, Paulinie Kuczerce, Hannie Szaleckiej i Kindze Półtorak. Laureatami konkursu zostali dziś – Oliwia Łuszyńska, Klaudia Wysoczańska, Tomasz Kamionka oraz Karolina Warzecha. Nagrody książkowe i dyplomy wręczyli – Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Mariusz Kozłowski ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Wiersz „Ikar” Ernesta Brylla był związany z prozą, którą wybrałam dlatego, że jest bliska mojemu sercu. Takie tematy bardzo mi się podobają – mówi Oliwia Łuszyńska z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy. A jakie ma plany na przyszłość laureatka eliminacji powiatowych Pegazika? – Mam do wyboru dwie drogi – sport i aktorstwo. Na razie wybrałam sport. Zawsze mogę jednak recytować na boisku – dodaje.

Swoimi wrażeniami podzielił się również uczeń Gimnazjum nr 1 im. Marii Kunic w Świdnicy Tomasz Kamionka. – Recytowałem „Świętą krowę” Andrzeja Waligórskiego i „Dawida Weisera”, a to wszystko dzięki nauczycielce pani Małgorzacie Pękale, która doradziła mi, co powinienem wybrać. Dobraliśmy kontrastujące, a jednocześnie uzupełniające się nawzajem teksty. Jeden humorystyczny, a drugi poważny. Jest to mój pierwszy większy konkurs recytatorski i pierwszy sukces – stwierdził Tomasz Kamionka.

Zwycięzcy otrzymali awans do Finału Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”, który odbędzie się 28 kwietnia w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcia: Anna Pawłowska

Poprzedni artykułNa horyzoncie 45. Rajd Świdnicki Krause! [HARMONOGRAM]
Następny artykułAjentka sieciówki zatrudniała na czarno?