Strona główna 0_Slider Przedsiębiorcy ze spalonej hali dostaną pomoc

Przedsiębiorcy ze spalonej hali dostaną pomoc

0

W świebodzickim ratuszu  władze miasta oraz spółki IPD, właściciela hali, która spłonęła w czwartkowym pożarze, spotkały się z przedsiębiorcami, którzy ucierpieli w jego wyniku. W hali działało kilka podmiotów, które ucierpiały w większym lub mniejszym stopniu.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Łukasz Kwadrans, prezes IPD zadeklarowali pełne wsparcie i pomoc dla podmiotów, które w chwili obecnej nie mogą prowadzić działalności, bo straciły mienie lub siedzibę. W spotkaniu uczestniczył także Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach nadk. Janusz Kozendra oraz przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej.

W poniedziałek, 20 marca, odbędą się oględziny obiektu i wówczas będzie wiadomo, czy nadaje się on do dalszego użytku, w jakim zakresie i od kiedy. Jest to bardzo istotne dla przedsiębiorców, którzy wynajmowali pomieszczenia w hali. Swoją działalność prowadziło tam kilka firm, najbardziej ucierpiała lakiernia proszkowa, której pomieszczenie spłonęło doszczętnie wraz ze sprzętem. To tu było zarzewie ognia – zapaliła się zaledwie roczna sprężarka, będąca jeszcze na gwarancji.

– Gmina deklaruje wszelką pomoc i wsparcie, jesteśmy w stanie zaoferować już pomieszczenia do prowadzenia działalności biurowej, jeśli chodzi o hale jest do dyspozycji pomieszczenie o pow. 1200 m2 – podkreślał na spotkaniu burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Podejmę wszelkie działania, by pomóc państwu w uzyskaniu preferencyjnej pomocy finansowej tak, aby można było jak najszybciej odbudować infrastrukturę – taką pomoc zadeklarował także wicewojewoda Kamil Zieliński. – Jestem w kontakcie z Ministerstwem Rozwoju, IPD jest w strukturach właścicielskich Skarbu Państwa, więc może będzie można tą ścieżką uruchomić jakąś pomoc – mówił wicewojewoda. Podobne wsparcie zadeklarował także poseł Ireneusz Zyska. Łukasz Kwadrans, prezes IPD zapewnił, że spółka będzie dążyć do tego, by jak najszybciej umożliwić podmiotom wznowienie działalności.

– Szukamy dla państwa obiektów zastępczych, na ten moment posiadamy takie w Wałbrzychu, ale mam nadzieję, że po poniedziałkowym spotkaniu będziemy wiedzieli więcej. Mogą państwo liczyć na pełne wsparcie z naszej strony, chociażby wykonanie nowego podłączenia energii dla tych firm, które mogłyby kontynuować działalność w części, które nie ucierpiała w wyniku ognia – podkreślił szef spółki.
Kolejne spotkanie przedstawicieli wszystkich podmiotów i służb zaplanowano na poniedziałek, po zakończeniu oględzin hali.

Agnieszka Bielawska-Pękala
rzecznik prasowy
UM w Świebodzicach

Poprzedni artykułZałatwią sprawy bez wychodzenia z domu
Następny artykułFiat Seicento dachował na 35-tce