Strona główna 0_Slider Misja wychowawcza w świdnickich autobusach

Misja wychowawcza w świdnickich autobusach

2

„Świdnica z uszanowaniem” – tak nazywa się akcja, która rozpoczęła się właśnie w autobusach świdnickiej komunikacji miejskiej. Jej cel to stworzenie atmosfery, w której wszystkim będzie się podróżowało w miłych warunkach.

W każdym autobusie MPK zawisły lub w najbliższym czasie zawisną naklejki z rysunkiem, bardzo uproszczonym, z pogranicza piktogramu, oraz towarzyszącym tekstem, który niczego nie zabrania ani nie nakazuje i jest daleki od dawnych odezw w stylu „rozmowa z kierowcą surowo wzbroniona”.

Seria składa się z ośmiu rysunków, które ilustrują najbardziej niepożądane zachowania współpasażerów. Niepożądane zdaniem nie kierowcy czy władz miejskiego przewoźnika, a właśnie współpasażerów. Stąd w tytule serii i nazwie akcji pojawiło się uszanowanie: uszanowanie dla innych ludzi, uszanowanie dla wspólnego dobra i własności, uszanowanie dla cudzej pracy.

– Użyliśmy komunikatu obrazkowego, by dostosować akcję do percepcji przechodnia czy pasażera na progu XXI wieku – powiedział Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica. – Obrazek z tekstem, przypomina nieco komiks, w którym każda kratka, okienko niesie odrębną historię. Komiks, to coś, co lepiej trafi do młodszego pokolenia, do którego również kierujemy naszą akcję.

Przygotowane naklejki będą eksponowane również w autobusach służących do przewozów szkolnych.

Witold Tomkiewicz, rzecznik prasowy MPK w Świdnicy
/opr. red./