Strona główna 0_Slider Tylko seniorzy zainteresowani Osiedlem Młodych?

Tylko seniorzy zainteresowani Osiedlem Młodych?

10

Niewielkim zainteresowaniem cieszyło się kolejne spotkanie prezydenta Świdnicy, policji i Straży Miejskiej z cyklu “Porozmawiajmy o mieście”. Na rozmowy o inwestycjach, bezpieczeństwie i najbardziej bolących problemach tej dzielnicy w środowy wieczór przyszło kilkadziesiąt osób, głównie seniorów.

Beata Moskal-Słaniewska przedstawiła dwuletnie dokonania swojej ekipy, a Adam Mazur z KPP w Świdnicy statystyki za 2016 rok. Policja podjęła na Osiedlu Młodych blisko 1000 interwencji, doszło do 22 włamań, dwóch napaści rozbójniczych i 30 kradzieży mienia, w tym 9 samochodów. Największym utrapieniem mieszkańców są osoby pijące alkohol wokół sklepów  oraz wandale.

Najbardziej jednak doskwiera stan chodników. Mieszkańcy wskazywali przede wszystkim na rozsypujące się ciągi piesze przy ul. Marcinkowskiego i Zamenhofa, a także nie wielu innych ulicach, gdzie remonty są przeprowadzane tylko fragmentami. – Nie nadrobimy w 2 lata zaległości lat 12 – stwierdziła prezydent Świdnicy. Zapowiedziała, że w tym roku znacząca część remontów chodników zostanie wykonana ze środków, zarezerwowanych na budżet obywatelski (jak już informowaliśmy, w tym roku 3,6 miliona złotych z budżetu obywatelskiego zostanie wydane w inny sposób, a o zadaniach do końca lutego zadecydują radni). Prezydent podkreśliła, że bardzo częstym problemem jest własność terenów. – Osiedle Młodych zostało podzielone jak Afryka, od linijki, bez zwracania uwagi na zasadność takiego rozwiązania. W tej chwili bardzo dużo chodników należy do wspólnot mieszkaniowych i tam miasto nie ma prawa realizować żadnych inwestycji. Zachęcamy do wydzielania tych części działek, na których są chodniki i przekazywania prawa użytkowania wieczystego miastu. Wówczas będziemy mogli podjąć działania – zadeklarowała.

Prezydent wyliczyła najważniejsze wykonane w 2016 roku inwestycje: przebudowę ul. Sikorskiego, wyłożenie ulicy Podmiejskiej kostką betonową, przebudowę części ul. E.Plater, budowę ronda, remonty części chodników przy ul. Dąbrowskiego, Prądzyńskiego, Waryńskiego, Marcinkowskiego, Wróblewskiego, Kozara-Słobódzkiego.

W planach na ten rok jest przebudowa gruntowej drogi na ul. Deszczowej, I etap ul. Sowińskiego (miedzy ul. Dąbrowskiego a Słotwiną), nowe oświetlenie m.in. Marcinkowskiego, budowa parkingu na 50 miejsc przy ul. Prądzyńskiego. Miasto stara się także o dokończenie ostatniego fragmentu ul. Sikorskiego. Największa inwestycją będzie termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr. Prezydent informowała także o planach związanych z budową nowego centrum kultury i mieszkań w miejscu obecnego Domosu. Inwestycje zrealizuje TBS.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 6 marca o godz 17.00 w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej przy ul. Kraszowickiej.

/asz/
Zdjęcia Anna Pawłowska