Strona główna 0_Slider Świdnica dołącza do Światowego Strajku Kobiet

Świdnica dołącza do Światowego Strajku Kobiet

38

Byłyśmy razem z Polkami w październiku 2016 roku, będziemy też 8 marca 2017- mówi Violetta Mazurek i zapowiada legalny protest na świdnickim Rynku w ramach Światowego Strajku Kobiet. Manifestacji nie firmuje żadna partia ani stowarzyszenie. Do akcji Polek włączają się kobiety z 40 krajów.

Inicjatorem kobiecych manifestacji, wspieranych przez mężczyzn, jest oddolny ruch „Ogólnopolski Strajk Kobiet”. 8 marca, w Święto Kobiet panie chcą na różne sposoby zaprotestować przeciwko nierównościom i ograniczaniu wolności. Uczestnicy protestu będą demonstrować, maszerować, blokować drogi, chcą odejść od stanowisk pracy i bojkotować firmy, wykorzystujące seksistowskie reklamy.

Lista żądań jest tym razem bardzo długa. Kobiety chcą rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do in vitro, do badań prenatalnych najnowszej generacji, dostępu do nowoczesnej antykoncepcji i sterylizacji, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”, powołania niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele, wdrożenia konwencji antyprzemocowej, poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet (m.in. zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet).

LISTA ŻĄDAŃ

– Naszą marcową akcję w Świdnicy przeprowadzimy podobnie jak obie październikowe na Rynku. Trwa ustalanie ostatnich szczegółów i godziny. Protest będzie oficjalnie zgłoszony w Urzędzie Miejskim – informuje Violetta Mazurek.

Aktualizacja: Protest rozpocznie się o godzinie 13.00, 8 marca.

/red./