Strona główna 0_Slider Prawie 17 milionów złotych na kolejne prace w Kościele Pokoju

Prawie 17 milionów złotych na kolejne prace w Kościele Pokoju

1

W kwietniu zakończy się realizacja olbrzymiego projektu konserwatorskiego w Kościele Pokoju i na placu Pokoju w ramach tzw. mechanizmu norweskiego. Tymczasem Parafia Ewangelicko-Augsburska właśnie znalazła się wśród pierwszych 11 zwycięzców konkursu w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Dotacja z unijnych środków to aż 16 793 265,43 zł.

Zdjęcie udostępnione przez parafię.

Wieloetapowy konkurs trwał od września 2016 roku, a obok świdnickiego zabytku wsparcie dostaną m.in. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Bazylika Mariacka w Gdańsku. W sumie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdysponował obecnie 163 235 939,39 zł. Dotacja wynosi 85% projektu.

Na kolejne prace w świdnickim zabytku ze światowej listy UNESCO do 2020 roku zostanie wydanych w sumie ok. 20 milionów złotych. Największą wartością tego projektu jest perspektywa odrestaurowania tych części Kościoła Pokoju, na które dotąd nie można było pozyskać środków: Hali Polnej wraz z lożami, Hali Zmarłych i Hali Pamięci wraz z zakonserwowaniem i osadzeniem tablic komemoratywnych  (w tym także konserwacja ławek i podłóg oraz drzwi pomiędzy Halą Pamięci a nawą), Hali Ołtarzowej  (w tym ściana szachulcowa za ołtarzem, stropy, loża szpiegów, drzwi pomiędzy Halą Chrztów i Halą Ołtarzową wraz z lampą w Hali Chrztów). Prace obejmą także ogólne sprzątanie i uporządkowanie elementów we wnętrzu świątyni, prace konserwatorskie przy 11 epitafiach i 8 zewnętrznych drzwiach. Dotacja pokryje również zakup urządzeń i wyposażenie specjalnej przestrzeni do badań i spotkań konserwatorów oraz studentów.

Przypomnijmy, że w enklawie świdnickiego zabytku od 2014 roku trwa realizacja jednego z największych projektów odnowy, współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W sumie na projekt, obejmujący m.in. gruntowną renowację organów symfonicznych, muru, i  odnowę dawnego budynku plebanii wraz z adaptacją na Dolnośląski Instytut Ewangelicki przeznaczono 17 milionów złotych,  czego ponad 14 milionów to dotacja.

/asz/

Na zdjęciach część miejsc i wyposażenia, które wymagają natychmiastowego ratunku: